Němcová: Tlustý nebere ohled na stabilitu vlády

Praha - Rakovnická organizace ODS rozhodla, že stranický rebel Vlastimil Tlustý zůstane jejím členem. Podle místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové tak občanské demokraty nadále čeká komplikovaná vnitrostranická situace. Té podle ní nenapomáhá ani rozšiřování sporů mezi dalšími členy vedení, které navíc straně v očích voličů ubírá na důvěře.

Před zahájením dnešní schůze Poslanecké sněmovny se sejde poslanecký klub ODS, aby zjistil počty hlasů na nadcházející rozhodování o antidiskriminačním zákonu a daňových změnách. V minulých dnech totiž přišel o poslance Raněnce a Schwippela, poslušnost mu vypověděl i Tlustý a odmítl podpořit Kalouskovu reformu veřejných financí, kterou označil za antireformu. „Vlastimil Tlustý se rozhodl jít vlastní cestou, která nebere ohled ani na stabilitu vlády,“ řekla Němcová.

Podle včerejšího rozhodnutí rakovnické organizace by ale Tlustý měl rozhodnutí partaje příště poslechnout. Usnesení jej zavazuje k tomu, aby hlasoval v souladu s vládou a aby se proti ní nepostavil při hlasování o důvěře. Podle Němcové by to moha být výchozí pozice k jednání a smíru s premiérem Topolánkem. Zdůraznila také potřebu dohodnout se i se dvěma nezařazenými poslanci.

Situaci v nejsilnější vládní straně dlouhodobě komplikují vnitřní spory o moc. „Celá událost je velmi nešťastná. Jednak z pohledu stability vlády, jednak z toho, že jsme před volbami. Vyjádření našich čelných představitelů mi radost nedělají a myslím, že rozpoutávání nesmyslné války nás velmi poškodilo. Určitě by bylo vhodné s Vlastimilem Tlustým jednat, ale jsou tu velmi horké hlavy a nevím, jestli jsou ochotné se zchladit,“ popsala situaci Němcová.

Miroslava Němcová:

„Situace ve straně je tak zoufalá, že kdokoliv se ujme jakékoliv pozice ve vedení ODS, bude mít před sebou velmi těžký úkol.“

Podle Němcové stojí za hádkami ve straně také blížící se listopadový kongres, na kterém se bude volit nové vedení. Slova Mirka Topolánka, podle nichž Tlustý a primátor Prahy Pavel Bém podkopávají vládní stabilitu, nepovažuje za správná. „Situace ve straně je tak zoufalá, že kdokoliv se ujme jakékoliv pozice ve vedení ODS, bude mít před sebou velmi těžký úkol,“ zakončila Němcová.

Poslanec Vlastmil Tlustý (ODS) v Otázkách Václava Moravce
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24