Platy státních zaměstnanců vzrostou o 1,5 procenta, učitelům až o 9,8

Praha - Platy státních zaměstnanců podle ministerstva financí v příštím roce porostou zřejmě plošně o 1,5 procenta. Výjimkou budou učitelé základních a středních škol, u kterých meziroční nárůst průměrných platů činí 9,8 procenta. Protože některá místa v regionálním školství nejsou obsazena, odhaduje se, že tento nárůst překročí deset procent a možná dosáhne až 12 procent.

Zástupce odborových organizací veřejného sektoru návrh neuspokojuje, chtějí alespoň pokrýt inflaci. Odbory proto hodlají ještě jednat s ministry i poslanci, nevylučují ani protestní akce.

Výdaje na platy a ostatní platby za práci pro stát spolu se mzdami v příspěvkových organizacích budou v příštím roce podle návrhu státního rozpočtu, který v pondělí schválila vláda, činit 137,9 miliardy korun.

Proti schválenému rozpočtu na letošní rok se výdaje prostředků na platy a ostatní platby za provedenou práci v centrálně rozpočtované sféře mají zvýšit o 5,2 procenta. Do nárůstu se promítají podle ministerstva financí mimo jiné také peníze potřebné na zvládnutí evropského předsednictví.

Odboráři spokojeni nejsou

Mzdy v nepodnikatelské sféře podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně reálně klesly o 3,6 procenta. Podle odborářů by růst mezd všech zaměstnanců ve veřejné sféře měl příští rok alespoň pokrýt inflaci. O dalším postupu se odboráři dohodnou 4. října, řekla dnes předsedkyně odborářů státních institucí Alena Vondrová.

Za své mzdové i další požadavky budou již 1. října před budovou ministerstva vnitra demonstrovat policisté a příslušníci dalších bezpečnostních složek, kterým se rovněž nelíbí vládou schválená podoba státního rozpočtu. Policejní odboráři dlouhodobě požadují zvýšení zejména platů v krajích, kde mzdy ještě nerostly. Odměňování příslušníků bezpečnostních sborů je podle nich nesystémové, protože mzda se nezvýšila všem. Odboráři požadují, aby vláda na příští rok připravila novou tarifní tabulku platů, která by údajné chyby odstranila.