ČSSD vyzvala Langera k demisi kvůli informacím o jeho stycích s lidmi kolem Mrázka

Praha - Šéf ČSSD Jiří Paroubek vyzval na dnešním stranickém brífinku ministra vnitra Ivana Langera, aby odstoupil. Důvodem jsou informace zveřejněné v deníku Mf Dnes, kde byly naznačeny Langerovy možné styky s lidmi kolem zavražděného podnikatele Františka Mrázka. Podle Paroubka jsou tyto informace natolik alarmujíci, že by z nich měl ministr vyvodit politickou odpovědnost a ze své funkce odstoupit. Předseda ČSSD navíc požaduje zveřejnění všech informací, které má deník o Mrázkově spisu k dispozici, aby se na veřejnosti neobjevovaly postupně a neohrožovaly českou politickou scénu.  

Největší vládní strana je podle Paroubka v naprostém rozvratu. „Před volbami do Poslanecké sněmovny to byla ODS, kdo s oblibou hovořil o propojení sociální demokracie na organizovaný zločin,“ řekl Paroubek. V čele měl tehdy být organizátor Matějských poutí v Praze Václav Kočka starší, což se podle Paroubka občanským demokratům příliš nepovedlo.       

ČSSD představila i čtyři další body, o které chce rozšířit dnešní jednání sněmovny. Prvním je požadavek na zřízení speciální komise, která by měla vyšetřit ovlivňování poslanců diskreditačními materiály. Komise by podle Paroubka neměla být zaměřena pouze na vyšetření aféry bývalého poslance ODS Jana Moravy a Vlastimila Tlustého. Poslanci by se měli věnovat například i spisu Krakatice, jehož součástí mají být odposlechy rozhovorů mezi Langrem a Mrázkem. Komise by podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Michala Haška měla k výsledkům dospět do poloviny příštího roku.

Jiří Paroubek:

„Jediný z vládních činitelů, kdo má skutečné kontakty na organizovaný zločin, je současný ministr vnitra.“

Druhým bodem, který chtějí sociální demokraté ve sněmovně prosadit, je dokončení projednávání převodu Úrazové nemocnice v Brně pod Fakultní nemocnici v Bohunicích. Prosadit chtějí také poslanecký návrh zákona o výstavbě komunikace R35. Po ministru školství Onřeji Liškovi požadují informace o tom, podle jakých kritérií byly vybírány projekty, které byly podporovány z operačního programu VaVpI.