Lidovci se hodlají distancovat i od vyšetřovací komise poslanců

Praha - Na večerní schůzi celostátního výboru KDU-ČSL v poslanecké sněmovně jednali představitelé druhé nejsilnější koaliční strany o aktuální politické situaci, přípravě nadcházejících voleb i probíhající krizi v řadách ODS. Nejdůležitějším stanoviskem jednání je odmítavý postoj k účasti na vytvoření parlamentní komise pro vyšetřování kauzy Jana Moravy a Vlastimila Tlustého. Lidovci tak po koaliční komisi odmítli spoluúčast i na dnes schválené komisi v rámci parlamentu.

Lidovci se nechtějí zúčastnit vyšetřování, neboť považují kauzy posledních dní za vnitrostranickou záležitost ODS. Na vznik parlamentní vyšetřovací komise tak lidovci reagovali podobně jako na komisi v rámci koalice.

Ve dvanáctičlenné komisi mají mít podle předběžných plánů ODS a ČSSD po čtyřech zástupcích, komunisté budou mít dva členy, zelení a KDU-ČSL po jednom. Vládní koalice se v pondělí dohodla na vytvoření vlastní pracovní skupiny, která by se kauzou zabývala. Opozice ale dnes za pomoci stranických rebelů z vládní koalice prosadila jednání o vzniku sněmovní komise, pro jejíž zřízení nakonec zvedl ruku i premiér Mirek Topolánek.

Ten prý považuje zřízení vyšetřovací komise za účelový krok před volbami. „Nicméně její zřízení vítám, protože takto obecně stanovená komise umožní vyšetřit vydírání a vyhrožování poslanci (Evženu) Snítilému, poslanci (Petru) Wolfovi, poslanci (Miloši) Melčákovi, poslanci (Michalu) Pohankovi,“ konstatoval premiér. „Musím říct, že to, že se bude šetřit činnost Vlastimila Tlustého, poslance Moravy, útoky proti mně, protože celý ten příběh byl zaměřen na mou likvidaci, vítám a fakticky s ní souhlasím,“ dodal.