Připravovaná novela školského zákona chce poslední rok ve školkách opět zpoplatnit

Praha - Novela školského zákona, kterou dnes sněmovna po emotivní debatě pustila do dalšího projednávání, počítá s tím, že by se za poslední ročník mateřské školy mělo znovu platit. Schvalovat by ji mohla v říjnu. V současnosti se platí za první dva ročníky školky, když se hrazení posledního ročníku zrušilo v roce 2005 na návrh tehdejší ministryně školství Petry Buzkové (ČSSD). Návrh normy obsahuje celkem 56 změn a dále ruší například i omezení nejnižšího počtu dětí v malých školách, usnadňuje získání dalšího výučního listu v jiném oboru a upřesňuje podmínky pro uznání zahraničních vysvědčení.

Zrušení hrazení posledního ročníku mateřské školky mělo do školek přivést i děti z rodin s nízkými příjmy. Podle ministra školství Ondřeje Lišky (SZ) však účel nesplnilo a pětiletých ve školkách nepřibylo. Podle údajů ministerstva naopak vzrostl počet dětí s odkladem povinné školní docházky. Liška uvedl, že peníze, o něž zřizovatelé školek kvůli poslední třídě zdarma přišli, pak navíc museli zaplatit na poplatcích rodiče menších dětí. Levice usilovala o zamítnutí normy, ale neuspěla.

Debata ve sněmovně byla emotivní

Debata ve sněmovně začala už v pondělí odpoledne a dolní komora ji uzavřela až dnes. Jednání bylo vzrušené a skončilo vzájemným obviňováním ODS a ČSSD, kdo může za malý počet školek. Emotivní vystoupení odstartoval Liška, když změny vysvětloval a prosil zákonodárce, aby novelu nezamítli. Podle poslankyně opoziční ČSSD Vlasty Bohdalové tak o školství „kázal někdo, kdo na ně není největším odborníkem“. Její stranická kolegyně Anna Čurdová zase ministrovi doporučila, aby se do speciálních škol zajel podívat.

Vicepremiér Petr Nečas (ODS) ohodnotil vystoupení poslankyň jako „ignoranci faktů“ a na oplátku se ironicky zmínil o odbornosti bývalé sociálnědemokratické ministryně Buzkové. Podle něj dosáhla jen vystresovaných dětí, rodičů i učitelů. Nečas podotkl, že za osm let vlád ČSSD ubylo školek a za svá slova si vysloužil potlesk. Podle poslankyně ČSSD Ladislavy Zelenkové by ale i Nečas mohl pochopit, že když se v zemi rodí méně dětí, školek ubývá. Čurdová reagovala tím, že předškolní zařízení zřizují obce a v jejich čele stojí ODS.