Julínek slíbil lékařům, že kompetence lékárníků nerozšíří

Praha - Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) dnes lékařům slíbil, že kompetence lékárníků nerozšíří, takže nebudou moci prodat bez receptu některé léky, které jsou zatím jen na recept. S šéfy sdružení praktiků, pediatrů a gynekologů se dohodl, že do skupiny léků bez receptu s omezením zařadí jen ty, s nimiž budou lékaři souhlasit. Předběžně je shoda zatím jen na pseudoefedrinu, ze kterého se vyrábějí nelegální drogy. Lékárníci odbornou debatu podporují a vyšší kompetence prý nežádají.

„Naše tendence je zvýšit počet volně prodejných léků, aby je pacienti měli snáze dostupné. Zástupci lékařů jsou většinou pro. Skupina léků s omezením bude především pro léky s pseudoefedrinem; tím přispíváme k boji proti kriminalitě. Také tam budou léky, na kterých se dohodneme,“ prohlásil ministr, podle kterého byla shoda i v tom, že pokud některé léky budou navrženy do skupiny volně prodejných a lékaři předloží vážné námitky, že by to mohlo pacienta poškodit, budou přeřazeny do kategorie výdej s omezením.

Lékaři i lékárníci s Julínkem souhlasí

Člen tiskové komise Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek potvrdil, že lékaři souhlasí s tím, aby se skupina volně prodejných léků rozšířila a dodal, že „shoda je, že zařazování bude podle odborných kritérií, nikoli podle politických tlaků nebo lékárenských či distributorských lobby“.

„V žádném případě nechceme nahradit práci lékaře, ani nám to nepřísluší,“ reagoval mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. Komora má podle něj představu, které léky by se do skupiny daly zařadit. „Od začátku říkáme, že by si měly sednout k jednomu stolu odborné společnosti, komory a ministerstvo a návrhy posoudit,“ dodal.

Nové rozdělení léků by mělo začít fungovat od ledna 2009

Pacientům by od Nového roku měl zároveň usnadnit přístup k některým přípravkům tím, že by je mohl napsat nově i praktik. V současnosti totiž některé nemoci léčí specialista i praktik, ale pokud chce nyní praktik napsat konkrétní lék, který smí napsat jen specialista, musí svého pacienta pro recept poslat k němu.

Dnešní schůzka ministra s lékaři je reakcí na návrh seznamu, který dal zdravotnické veřejnosti k vyjádření Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Na seznamu byly například přípravky na vysoký tlak či cholesterol, jejichž užívání bez lékařské kontroly může podle lékařů pacienta ohrozit na zdraví, případně i na životě.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek viděl za tímto návrhem lobby farmaceutických firem, které by si tak ročně přišly navíc na dvě miliardy korun. Kubek navrhl, aby naopak lékaři dostali možnost vydávat léky přímo v ordinaci, což Julínek odmítl.