Poslanec ODS chce navrhnout kompromisní návrh ke zdravotnickým poplatkům

Praha - Poslanec Boris Šťastný (ODS) chce zřejmě příští týden ve sněmovně předložit nový návrh o zdravotních poplatcích, který by měli podpořit všichni poslanci koaličních stran. Trojkoalice se už totiž na něm shodla a zavázala se k jeho podpoře. Návrh počítá s tím, že od poplatků osvobodí děti do šesti let. Navíc se má u dětí do 15 let snížil limit na zdravotnické výdaje, místo pěti tisíc by to měly být jen tři tisíce.

Šťastný tak chce komplexním pozměnovacím návrhem pozměnit novelu z dílny ČSSD, kterou dnes v prvním čtení podpořili i někteří koaliční poslanci. Opoziční návrh počítá se zrušením poplatků pro děti do 18 let, důchodce a lidi s příjmem pod dvojnásobek životního minima. 

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) dosud počítal s tím, že poplatky pro děti do šesti let zruší v rámci chystaných změn v systému zdravotního pojištění. Podle lidovce Ludvíka Hovorky ale je tato „velká novela“ špatná. „Je tam tolik problémů, že ten návrh nemůže být v dohledné době projednán,“ řekl. Hovorka je jedním koaličních rebelů, který dnes podpořil návrh opozice. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že vláda spojila omezení poplatků s razantními změnami ve zdravotním pojištění, které jsou pro něj nepřijatelné. 

Šťastný chce oddělit koaliční návrh na zrušení poplatků u dětí od Julínkovy novely a dát ho do hry již při projednávání návrhu ČSSD. V návrhu budou i další dvě změny, na kterých se koalice v červnu shodla. Zdravotním pojišťovnám by měly umožnit pokutovat zdravotnická zařízení, která vyberou poplatek v rozporu se zákonem. Nemocnicím, které při výběru poplatků opakovaně porušují zákon, by navíc pojišťovny mohly vypovědět smlouvu.