Mělničtí celníci zabavili asi 10 milionů pašovaných cigaret

Mělník - Celníci v Mělníku zadrželi kamion, který převážel pašované cigarety. Jedná se o největší zabavenou zásilku v tomto roce. Podle odhadů převážel kamion asi deset milionů cigaret, jejich hodnota je asi 44 milionů korun. Stát by tak na daních přišel o 24 milionů. Zásilka mířila z Číny a přes Německo směřoval kamion do Prahy.

Celníky na možné pašování upozornily nejasné doklady o zboří, které jim řidič na celnici předložil. Kamion proto odstavili a začali ho prohledávat. Když kamion otevřeli, tak našli tři řady krabic s botami. Pak už ale byly v krabicích místo bot kartony cigaret. Kamion prohledával i vycvičený pes, který hledal pašované cigarety i mimo nákladový prostor.

Stále častěji celníci objevují výrobny falešných cigeret přímo v zemích Evropské unie. V květnu odhalili jednu výrobní linku v Letech u Dobřichovic - výráběla 2500 cigeret za minutu. Za loňský rok pak celníci objevili 65 milionů pašovaných cigeret, letos ještě čísla nemají. 

Celníci vyslýchali řidiče kamionu celé odpoledne. Zítra by pak měli vědět přesnější počet pašovaného zboží a škodu na daních a clu. Pašerákům hrozí trest od pěti do dvanácti let vězení.