V Turnově mohou být radary proti bezohledným řidičům

Brno/Turnov - Radnice v Turnově se snaží ukáznit bezohledné řidiče tak, že nainstaluje další radary na měření rychlosti. Dva se objevily ve městě před několika dny - bezprostředně poté, co Úřad pro ochranu hospodářské soutěže schválil výběrové řízení na jejich pronájem. Dnes to řekl vedoucí turnovského odboru dopravy Pavel Vaňátko. Antimonopolní úřad zveřejnil rozhodnutí na svých internetových stránkách.

Firmu, od které si radary pronajme, vybrala radnice již loni. „Jedna z neúspěšných firem si pak stěžovala na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Jeho předseda nám však před dvěma týdny potvrdil, že jsme při výběrovém řízení postupovali správně,“ dodal Vaňátko.

Riskující motoristé jsou pro obyvatele bezmála patnáctitisícového Turnova dlouhodobou hrozbou. Například loni v květnu jich při jednom měření překročilo rychlost 119 ze 120. „A letos jezdí řidiči ještě nebezpečněji,“ upozornil velitel turnovské městské policie Luboš Trucka.

V Turnově funguje již od loňského května pevný radar poblíž nemocnice. Dokáže při překročení povolené rychlosti vyfotografovat auto i s řidičem a doprava se díky němu výrazně zklidnila. Dva stejné radary umístila radnice v druhé polovině září na městském průtahu směrem do Jičína a v Bezručově ulici z centra města k zámku Hrubý Rohozec. „V Bezručově ulici měl řidič na konci loňského roku na tachometru svého auta 114 kilometrů za hodinu,“ konstatoval Trucka.

Tři radary ohlídají bezohledné motoristy i v obcích kolem Turnova. Rozmístění dvou z nich se připravuje v Karlovicích - Radvánovicích a další se brzy objeví ve Ktové. Obě obce leží na frekventované silnici I/35 z Turnova do Jičína a přenosný radar tam v minulosti ukázal velmi časté překračovaní povolení rychlosti. V době mezi půl osmou a osmou, kdy chodí děti do školy, naměřili turnovští strážníci letos v březnu v Ktové na povolené „čtyřicítce“ 15 řidičům rychlost vyšší než 70 kilometrů za hodinu. Přikázanou rychlost překročilo během několikahodinové kontroly všech 60 kontrolovaných vozidel.

„Pokoušíme se získat povolení i pro rozmístění dalších tří radarů na krajských komunikacích v Turnově. O další dva radary stojí nedaleká Malá Skála, kudy vede frekventovaná mezinárodní silnice E65,“ podotkl Vaňátko.

Parlament změnil letos v létě silniční zákon a městská policie by už v příštím roce nesměla měřit řidičům rychlost. Po protestech měst a obcí i dopravních odborníků však poslanci městské policii pravděpodobně znovu vrátí pravomoc k měření rychlosti, byť s některými omezeními. Česká policie by například měla strážníkům schvalovat místa pro radary.

Pětileté výnosy z deseti radarům v Turnově a okolních obcích odhadla radnice při výběrovém řízení na půl miliardy korun. „Uvedená částka vychází z minulých měření v Turnově. Je ale čistě teoretická. V praxi pravděpodobně tak vysoká nebude,“ vysvětlil místostarosta Jaromír Pekař. O příjmy z pokut provinilým řidičům se město rozdělí s majitelem radarů - vítěznou firmou z výběrového řízení.