Schwarzenberg: Finanční krize by mohla zpozdit radar až o dva roky

Washington - Vybudování radarové základny v Česku a raketové v Polsku by se mohlo zpozdit kvůli současné finanční krizi. Řekl to dnes v New Yorku český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Současně ale zdůraznil, že oba uchazeči o úřad amerického prezidenta se k vybudování radarové základny v ČR a protiraketové základny v Polsku zavázali a je na nich, kdy k výstavbě dojde.

„Umím si představit, že dojde ke zpoždění, ale oba kandidáti si myslí, že jde o správnou věc,“ odpověděl Schwarzenberg na otázku, zda stávající ekonomické problémy, jimiž procházejí Spojené státy, mohou projekt raketového štítu zbrzdit. „Budou se utahovat rozpočty všude na světě. Tento projekt, který je naplánovaný na několik let, se o rok nebo o dva zpozdí. Přísun peněz bude pomalejší, než se ještě před rokem předpokládalo,“ dodal.  

Ministr, který se účastní jednání Valného shromáždění OSN, přitom zdůraznil, že „je pochopitelně na Američanech, kdy to postaví“. Obě dvě dohody potřebné k vybudování radaru ještě musí schválit český parlament. Vláda doufá, že to bude ještě do konce tohoto roku. Od ratifikace ale začne platit například i dohoda o vědecké spolupráci, která na načasování výstavby radaru závislá není. „Mám zájem na tom, abychom ratifikaci uskutečnili co nejdříve, aby všechny programy už začaly,“ uvedl Schwarzenberg.

Vláda USA dostala méně peněz, než chtěla 

Na výstavbu evropské části protiraketového systému vyčleňuje zákon o vojenském rozpočtu USA na příští rok 465,8 milionu dolarů. Je to o 246,3 milionu méně, než požadovala americká vláda. Při projednávání návrhu rozpočtu ve výborech přitom doporučovali kongresmani rozsáhlejší škrty až o 370 milionů dolarů.

Podle sdělení tiskové služby českého ministerstva obrany pobývali tento týden v ČR američtí experti, zabývající se nejrůznějšími aspekty případného vzniku radarové základny, která by měla stát v Brdech. Jde o první expertizu od chvíle, kdy ČR a Spojené státy podepsaly letos v červenci dvě hlavní smlouvy, které umístění radaru na českém území umožňují.

Radar
Radar