V Šardicích na Hodonínsku proběhl koncert neonacistických kapel

Šardice - Zhruba stovka lidí přijela na koncert neonacistických kapel do Šardic na Hodonínsku. Akce proběhla bez incidentů. Policie se na plánované setkání neonacistů dlouho připravovala. Místo koncertu bylo ale do poslední chvíle neznámé. Policisté skupinky neonacistů monitorovali, propagaci nezákonných symbolů ani výtržnosti ale nezaznamenali. V Hodoníně proběhl také koncert punkových kapel a na jiném místě setkání Romů.

Podle prvních informací se měli neonacisté sejít v Hodoníně. Policie je proto očekávala v zesílených hlídkách na příjezdových cestách do města. „Členové se různě přesunovali, nakonec jsme operativním šetřením zjistili, že koncert se koná v Šardicích,“ informoval mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník. V sále byla také advokátka Klára Slámová, která extremisty často obhajuje. Krátce před jednou hodinou ranní akce skončila.

V klidu se podle mluvčího uskutečnily i akce anarchistů a Romů přímo v Hodoníně. Ani tam policie nemusela zakročit. Jednotlivci z řad anarchistů a pravicových extremistů se však brzy ráno střetli slovně. „Vzájemně se slovně napadali. Jejich jednání bylo vyřešeno v přestupkovém řízení,“ dodal mluvčí. Asi 70 policistů hlídalo v ulicích města až do rána.

Extremisté o akci informovali začátkem září na některých webových stránkách příznivců neonacismu. Po několika dnech ale pozvánku stáhli. Poslední koncert neonacistických kapel se konal začátkem září v Plzni. V Hodoníně mají s extremisty smutnou zkušenost. Skupina mladíků zde loni zbila a poté zapálila Roma. Šestadvacetiletý muž na následky zranění zemřel v nemocnici. Jednadvacetiletého Juraje Lukáše za to soud poslal na 13,5 roku do vězení.