Originál pittsburské dohody o vzniku ČSR je k vidění v Senátu

Praha - Originál pittsburské dohody z roku 1918, která měla zásadní význam pro vznik samostatného Československa, je ode dneška k vidění v Senátu v Praze v rámci expozice Na cestě k samostatnosti. Cenný dokument dnes slavnostně předali předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi američtí velvyslanci v Praze a Bratislavě Richard Graber a Vincent Obsitnik. Dohoda byla přes léto na turné na Slovensku. Výstava potrvá do konce října, pak se listina vrátí  do amerického historického muzea v Pittsburghu.

V tomto městě podepsali 30. května 1918 jednostránkovou dohodu zástupci českých a slovenských krajanských organizací a pozdější prezident Tomáš Garrigue Masaryk, tehdy předseda Česko-Slovenské národní rady. Schválili v ní spojení obou národů v jednom státě.

Dokument ve slovenštině pomohl Masarykovi dokazovat, že i Slováci jsou proti setrvání v rakousko-uherském císařství a přejí si vznik společného státu s Čechy. „Pittsburská dohoda představuje významný krok na dlouhé cestě k nezávislosti Čechů a Slováků,“ uvedl velvyslanec Graber.

Už krátce po vzniku Československa se dohoda stala předmětem sporů. Někteří slovenští představitelé se jí dovolávali při svém úsilí o autonomii Slovenska vzhledem k tomu, že v listině byla Slovákům slíbena vlastní administrativa, sněm a soudy a slovenština jako úřední a vyučovací jazyk.

Čeští politici ale poukazovali na to, že se jednalo jen o programovou dohodu s tím, že o státním zřízení, ústavě i postavení Slovenska rozhodnou až volení představitelé, tedy Národní shromáždění.