Dvě třetiny lidí budou volit podle celostátní politiky stran

Praha - V blížících se krajských volbách se budou dvě třetiny voličů rozhodovat podle toho, jakou politiku prosazují strany na celostátní úrovni. Pro zbývající třetinu bude hrát větší roli to, koho jednotlivé strany navrhnou jako hejtmana. Preference jsou stejné i mezi lidmi, kteří nad svou účastí ve volbách ještě váhají. Informace vyplynuly z aktuálního průzkumu agentury STEM.

Podle osobností navrhovaných na hejtmana se budou nejčastěji rozhodovat vysokoškolsky vzdělaní lidé, respondenti s dobrým materiálním zajištěním a mladí lidé do 29 let. U žádné ze skupin ale toto hledisko jednoznačně nepřevažuje.

Zásadní rozdíly v rozhodování nejsou ani mezi příznivci politických stran. Vyšší důraz na celostátní politiku je pouze u stoupenců KSČM. Rozhodování podle osobností navržených na hejtmany naopak převažuje u příznivců KDU-ČSL. Sympatizanti ostatních stran se od průměru všech občanů ČR podstatně neliší.

Krajské volby se uskuteční společně s prvním kolem senátních voleb v pátek 17. a v sobotu 18. října. Průzkum agentury STEM proběhl od 29. 8. do 8. 9. 2008 a zúčastnilo se ho 1354 respondentů.

Průzkum agentury STEM
Průzkum agentury STEM