Pražské letiště očekává letos desetimiliontého cestujícího

Praha - Dnes projde pražským letištěm podle předpokladů jeho vedení letošní desetimiliontý cestující. Stane se tak o dva týdny dříve než v loňském roce a o 41 dnů dříve než v roce 2006, kdy letiště odbavilo deset milionů cestujících vůbec poprvé, uvedla mluvčí letiště Eva Krejčí. Za celý rok se očekává více než 13 milionů cestujících. Z pražského letiště létají nejčastěji Češi, vyplývá to z průzkumu agentury STEN/MARK.

„Za prvních osm měsíců jsme zaznamenali téměř šestiprocentní nárůst počtu cestujících oproti loňskému roku,“ uvedl výkonný ředitel pro letecký obchod Stanislav Zeman. Zvyšuje se především význam letiště jako přestupního bodu; počet přestupujících cestujících vzrostl o více než šest procent. Průměrně se v uvedeném období na pražském letišti uskutečnilo 506 letů denně.

Podle průzkumu agentury STEN/MARK letiště využívají z 29 procent Češi, 8 procent Britové, 6 procent Rusové a také ze dvou procent Litevci. Cestující na letišti postrádají například bezdrátové Wifi spojení. Naopak se zlepšují služby pro matky s dětmi.

Bezkonkurenčně největším přepravcem zůstávají v Praze České aerolinie, se kterými za osm měsíců cestovalo téměř 3,7 milionu cestujících. I na druhém a třetím a místě jsou společnosti, pro jejichž letadla je Praha domovským letištěm. S druhým Travel Servisem cestovalo 765 000 pasažérů, třetí aerolinky SkyEurope přepravily zhruba o 10 000 lidí méně.