Do středy mohou řidiči žádat o výměnu profesních průkazů

Praha - Lhůta na podání žádosti o výměnu profesních průkazů u řidičů z povolání vyprší ve středu, informoval mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Dosud bylo vydáno zhruba 302 000 nových průkazů. Ministerstvo přitom podle Hanzelky předpokládalo, že se do konce letošního října vyrobí 340 000 průkazů. O výměnu si do 1. října musejí podle zákona požádat řidiči nákladních aut a autobusů, kteří mají platné osvědčení profesní způsobilosti řidiče.

Řidiči, kteří si nestihnou zažádat o výměnu průkazu do 1. října, budou muset absolvovat celé školení podle nového zákona, jako kdyby nikdy profesní průkaz nevlastnili. To zahrnuje nejméně 140 hodin teorie i praktické jízdy. Nový průkaz tak může přijít na desítky tisíc korun. Pořídit si jej musejí řidiči vozidel nad 3,5 tuny. Dosud se povinnost mít průkaz profesní způsobilosti vztahovala jen na řidiče nákladních aut o hmotnosti nad 7,5 tuny.

Přesný počet řidičů, kteří o výměnu starého průkazu za nový dosud nepožádali, ministerstvo nezná. Podle Hanzelky drtivá většina již o výměnu zažádala.

Nový zákon změnil i způsob vydání dokladu. Zatímco dříve jej žadatel dostal na počkání, nyní se čeká měsíc, obdobně jako u řidičského průkazu. Poplatek za vystavení je 200 korun a průkaz platí pět let.