Rodičům pomůže s výchovou dětí celostátní kampaň

Praha - Ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková představila na tiskové konferenci o prevenci násilí na dětech kampaň Stop násilí na dětech. Příští rok s ní chce rodičům pomoci s výchovou dětí. Kampaň by měla stát deset milionů korun, za které se vyrobí televizní spoty a plakáty, vydají publikace a letáky a uspořádají debaty. Podpoří ji i některé mediálně známé tváře z kulturního života. Ministryně ale zatím nechce prozradit, o koho půjde. Všechny osobnosti se podle Stehlíkové zřekly honoráře. Za odvysílání spotů nebude chtít peníze ani televize. 

Podle Stehlíkové naprostá většina českých rodičů nechce své děti bít, ale nezná jiné efektivní prostředky výchovy. V televizních spotech budou například známé osobnosti vyprávět příběhy o tom, jak je poznamenala výchova jejich rodičů nebo jaké zásady ve výchově používají ke svým dětem. Stehlíková chce docílit toho, aby její záměr zakázat tělesné tresty dosáhl alespoň nadpoloviční podpory veřejnosti.

Z výzkumu 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze z roku 2004 vyplývá, že pouze 13,6 procenta dětí nikdy nebylo tělesně potrestáno. Čtvrtina trestaných dětí je přitom trestána způsobem, který naplňuje definici týrání. Proti zákazu tělesných trestů jsou podle letošního průzkumu veřejnosti tři pětiny Čechů. Tři čtvrtiny přiznaly, že je rodiče v dětství bili. Čtvrtina rodičů tělesné tresty při výchově občas nebo pravidelně používá.

V České republice zažívá týrání a zneužívání až 40 tisíc dětí ročně

Džamila Stehlíková:

„Kampaň by měla být především celospolečenskou debatou o tom, jak děti vychovávat, proč se nám to nedaří. Myslím, že čeští rodiče na ni čekají.“

Zákaz tělesných trestů nemá být součástí trestního řádu a nebudou ani žádné sankce za to, že rodič dá svému dítěti pohlavek. Jde podle Stehlíkové spíše o symbolické vyjádření toho, že fyzické tresty dětí jsou nepřijatelné. V Německu podobné ustanovení schválili před osmi lety. Před kampaní, která trvala dva roky, nadpoloviční většina Němců přiznávala, že tělesné tresty ve výchově používá. Po kampani ale více než 80 procent rodičů podporovalo nenásilnou výchovu.

Přesná data o počtu týraných a zneužívaných dětí chybějí. V roce 2007 policie evidovala 5435 trestných činů spáchaných na dětech, konkrétně 938 znásilnění a pohlavních zneužití. Sociální pracovníci zaznamenali loni 1884 týraných a zneužívaných dětí. Každé dvousté dítě navíc vyrůstá v ústavní výchově. V České republice ale podle některých odborníků pozná kruté zacházení až 40 tisíc dětí ročně.

Děti mají ochránit i řidičské průkazy na zkoušku

Stehlíková na konferenci představila i několik dalších nápadů, které mají děti a mladé lidi ochránit. Řidičské průkazy by například měly být „na zkoušku“ pro lidi od 18 do 21 let. Etikety alkoholických nápojů by mohly varovat těhotné ženy před škodlivým vlivem alkoholu na dítě. Ministryně chce rovněž zvýšit tresty pro obsluhu a provozovatele zařízení, která prodají alkohol dětem. Některé návrhy jsou podle Stehlíkové už na papíře, jiné ve fázi diskusí.