Podezřelí z krádeže v Terezíně jsou na svobodě

Terezín (Litoměřicko) - Miroslav Daňo, podezřelý z dubnové krádeže bronzových desek s nápisy válečných obětí z Národního hřbitova v Terezíně, je už od minulého týdne na svobodě. Na svobodě jsou prý i další dva muži, které policie kvůli krádeži vyšetřovala. Kriminalisté s vyšetřováním případu končí a důvody pro další zadržování podezřelých proto pominuly. Informoval o tom server iDnes.cz.

„Důvody, proč byli ve vazbě, už pominuly. U jednoho z podezřelých to byla obava, aby nepokračoval v trestné činnosti. U dalších dvou hrozilo ovlivňování svědků,“ uvedl litoměřický kriminalista Martin Münster. Předpokládá, že během týdne předá policie spis státnímu zastupitelství s návrhem na podání obžaloby. „Naše vyšetřování končí,“ řekl.

Trojice mužů z Mostu by měla čelit obžalobě z krádeže, za kterou jim hrozí až osm let vězení. Činu se totiž dopustili jako organizovaná skupina a navíc způsobili Památníku Terezín, který se o Národní hřbitov stará, škodu za 2,5 milionu korun.

Policisté neprozradili, kdo z trojice měl při krádeži jakou roli a kdo celý plán krádeže vymyslel. Pouze potvrdili, že výslechem Daňa získali další informace, díky kterým později poslali do vazby i jeho dva společníky.

V průběhu dubna z terezínského hřbitova zmizelo 824 bronzových destiček se jmény obětí terezínské policejní věznice gestapa, tamního ghetta a litoměřického koncentračního tábora. Destičky policisté našli ve sběrně v Nehasicích u Žatce.

V květnu začal Památník Terezín s nahrazování destiček. Na hroby postupně instaluje jmenovky z pryskyřice, které bronz pouze připomínají. Ministerstvo kultury také rozhodlo o tom, že památníku poskytne peníze na ostrahu památek a instalaci kamerového systému.