Exmanžela ubila hrncem, stráví pět let za mřížemi

Frýdek-Místek - Marta Štrajtová z Třince stráví pět let ve vězení za to, že zavinila smrt svého bývalého manžela. 62letá žena podle obžaloby letos v dubnu exmanžela udeřila několikrát hrncem do hlavy. Zraněný muž po dvou dnech zemřel na následky krvácení do mozku.

„Je mi to moc líto. Starala jsem se o něj 43 let, a to i poté, co jsme se rozvedli. Neměla jsem se ten večer nechat vyprovokovat,“ řekla před soudem plačící žena. Po vynesení rozsudku si stejně jako státní zástupce ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Je ale pravděpodobné, že se odvolá. „Chceme dosáhnout podmíněného trestu,“ řekl novinářům právní zástupce odsouzené.

Násilnou smrtí vyvrcholily dlouhodobé spory bývalých partnerů. Ani deset let od rozvodu nebyli schopni opustit společný byt. „Jemu to tak vyhovovalo. Uvařila jsem, uklidila, vyžehlila. Neměli jsme to ještě majetkově vypořádané,“ řekla žena krátce po činu.

V osudný den prý umývala nádobí a exmanžel se domů vrátil opilý. „Chtěl se hádat. Vzala jsem ten hrnec a praštila ho do hlavy. Pak jsem ho bila hlava nehlava. Pak už nevím, co se stalo. Byla jsem v afektu,“ popsala žena osudný okamžik. Podle výsledků pitvy pak muže ještě bila pěstmi a několikrát jej povalila na zem, kde se hlavou uhodil o podlahu.

Nejednalo se o první konflikt. O neshodách se mluvilo i mezi sousedy. „Manžel říkal, že to tam jednou špatně skončí,“ řekla sousedka. Dodala, že i v den smrtícího útoku se z bytu ozýval hluk a rány. Napadený muž ještě dva dny žil. „Viděla jsem, že mu není dobře. Sanitku ale zavolat nechtěl. Pořád jsem za ním chodila, jestli mu je dobře,“ vypověděla obviněná žena. „Klidně půjdu do kriminálu. Cítím se strašně vinná, měla jsem mu zavolat pomoc,“ dodala.

Muž nakonec zemřel na krvácení do mozku. V tu chvíli bývalá manželka už volala pomoc. Podle soudu ale pozdě. Žena tvrdí, že se nemohla na záchrannou službu dovolat. Proto telefonovala synovi, který do bytu poslal souseda. Teprve ten po nálezu už bezvládného těla přivolal sanitku.