V pražském MHD přibude městských strážníků

Praha - Na pořádek v dopravních prostředcích pražské MHD odedneška dohlíží dalších patnáct strážníků městské police. Její hlídková činnost by tak měla být nadále intenzivnější. Více strážníků se podle tiskové zprávy pražského magistrátu objeví v metru a na nočních linkách tramvají.

Hlídkový útvar městské policie pro hromadnou dopravu vznikl v lednu 2007. Služebna hlídkového útvaru pro MHD je v depu Hostivař a strážníci patrolují v metru, tramvajích, autobusech a na zastávkách a stanicích MHD. Dvě až tři vozidla linky 156 jsou permanentně v pohotovosti a kontrolují rizikové linky nočních autobusů.  

Počet strážníků v útvaru pro MHD se postupně zvyšuje; od října jich nově je celkem 175. „Až dosud během služby každá skupina postupně projížděla čtyři zastávky podzemní dráhy, od 1. října to budou už jen stanice tři. To strážníkům umožní více se věnovat svěřenému rajonu a strávit v každé stanici více času,“ řekl náměstek primátora Rudolf Blažek.

Od 1. ledna do 18. září 2008 hlídkový útvar pro MHD zkontroloval 3017 lidí, z nichž 2795 vykázal z přepravy pro opilost, nadměrně znečištěný oděv nebo z jiných důvodů. Strážníci řešili od počátku roku 249 přestupků a na policii předvedli 14 lidí ke zjištění totožnosti. Odhalili tři hledané osoby, další tři lidi zadrželi.