Pochybení pilota bylo za zřícením letadla na Jičínsku

Hradec Králové - Za tragickým pádem dvoumístného ultralehkého letadla Qualt 201 ve Vokšicích na Jičínsku, při kterém začátkem června zemřeli dva letci, byla chyba jednoho z pilotů při řízení letadla. Expertizy neprokázaly žádnou technickou závadu stroje ani zdravotní potíže pilotů, uvedl inspektor Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod Stanislav Suchý.

V letadle zemřeli dva letci ve věku 46 a 32 let. „Kdo z nich stroj pilotoval v době nehody, není možné s jistotou určit, letadlo má dvojí řízení,“ řekl Suchý. Svědci z místa nehody vypověděli, že se letadlo před pádem točilo.

Policie po nehodě uvedla, že letadlo odstartovalo z pražského letiště v Letňanech, později přistálo v Lomnici nad Popelkou na Semilsku, kde přistoupil starší muž. Letadlo se zřítilo do zámeckého parku ve Vokšicích, mladší z letců zemřel na místě, druhý zemřel na následky svých zranění během resuscitace.

Inspekce v České republice každoročně vyšetřuje několik tragických nehod letadel. Například letos v dubnu se zřítilo ultralehké letadlo u Budišova nad Budišovkou na Opavsku. Stroj po nárazu na zem shořel, dva muži na jeho palubě zahynuli. V polovině června se ultralight zřítil také u Krásna na Sokolovsku, v jeho troskách zemřela dvoučlenná posádka. Tragicky po posádku skončila také srpnová nehoda letadla nedaleko Svinců na Českokrumlovsku.