Výměna televizního vysílače omezí provoz v žižkovských ulicích

Praha - Okolí žižkovského vysílače se připravuje na pondělní manévry, které souvisí s výměnou antény pro digitální vysílání. Tu stávající pro analogové vysílání sejme obří vrtulník, který potřebuje bezpečný prostor pro manipulaci s nákladem. Proto v ulicích bude platit zákaz parkování. A obyvatelé v okolí nebudou smět během výměny vůbec vycházet ven.

České radiokomunikace nahradí starou analogovou anténu za výkonnější digitální pomocí speciálního, dvou rotorového vrtulníku objednaného ze Švýcarska. Vše závisí na počasí. Prostor kolem vysílače bude kvůli bezpečnosti nepřístupný už v pondělí od sedmi ráno do sedmi večer. „Je to devět domů, kde bude částečně omezen režim vycházení. V ulicích Fibichova a Pospíšilova bude od neděle zákaz parkování,“ vysvětluje komplikace mluvčí městské části Praha 3 Jiří Sotona.

Obyvatelé nutnost omezení, o kterých už týden vědí, chápou. Nad jejich domy bude přelétávat vrtulník s několika tunovými částmi antény složenými pod vysílačem. „Během hodinového intervalu, kdy vrtulník nepoletí, není problém, aby kdokoli vyšel ze svého domu,“ říká jednatel bezpečnostní firmy Erbes Jakub Erben.

Stará anténa bude rozdělena na tři díly, což znamená, že vrtulník s ní bude muset třikrát odletět. S novou anténou celý postup zopakuje. Celá akce bude stát České radiokomunikace desítky milionů korun.

Nová anténa na žižkovské věži se pak bude ještě několik týdnů ladit, takže provizorní signál, který je zatím zajištěn z vysílačů Cukrák a Strahov, budou pražské domácnosti dostávat do konce října.