Cizincům se zřejmě zpřísní zdravotní podmínky

Praha - Zdravotní podmínky pro cizince, kteří chtějí v Česku pracovat, se do konce října pravděpodobně zpřísní. Budou muset doložit potvrzení ze své země, že nemají tuberkulózu. Podniky, které je v Česku zaměstnají, by je pak na své náklady nechaly znovu vyšetřit. Shodli se na tom v dnešních Otázkách Václava Moravce hlavní hygienik ČR Michael Vít s ředitelem cizinecké policie Vladislavem Husákem.

Vít rovněž uvedl, že pokud se podaří nastavit filtr proti přílivu nemocných zahraničních pracovníků, bylo by možné ukončit přeočkování proti TBC u dětí v jedenácti letech věku. S tím ale nesouhlasí plicní lékaři.

TBC se v poslední době objevila u zahraničních pracovníků v pardubickém a kutnohorském závodě společnosti Foxconn a plzeňském závodě firmy Panasonic. Cizinci s TBC tvořili pětinu případů odhalených za osm měsíců roku v hlavním městě.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce

Lékaři po zpřísnění volají už roky

Pneumologové volají řadu let po zpřísnění podmínek pro cizince, úpravu podle primářky plicního střediska Říčany a členky výboru České pneumologické a ftizeologické společnosti Pavly Nykodýmové vítají. Zpřísnění by se podle ní mělo týkat pracovníků ze zemí bývalého Sovětského svazu, zejména z Ukrajiny, dále z Vietnamu, Mongolska a Rumunska.

Vít řekl, že připravovaný zákon o specifických zdravotních službách definuje pracovně lékařskou péči a hovoří o tom, že vstupní prohlídku by měl platit zaměstnavatel. Nový zákon o zelených kartách pak umožňuje, aby cizinec, který do Česka přijel s onemocněním, byl vyhoštěn.

Husák nemá podle svých slov informace, že by někomu byl už z tohoto důvodu zakázán pobyt v Česku. Důležitá je podle něj správná komunikace mezi ministerstvy zdravotnictví, zahraničních věcí a policií. Aby když lékař zjistí nemoc, začalo se neprodleně řešit ukončení pobytu.

Česko patří k zemím s nízkým výskytem tuberkulózy

Česko patří s osmi případy na 100 tisíc obyvatel k zemím s velmi nízkým výskytem tuberkulózy. Loni lékaři zjistili TBC u 871 lidí, z nich 17,6 procenta pocházelo z ciziny. Vedle cizinců je vyšší výskyt nemoci také mezi bezdomovci, tam ale je podobně jako u nelegálně pobývajících cizinců kontrola problematická.