Čeští vojáci v Afghánistánu jsou nespokojeni s vozidly Dingo

Praha - Čeští vojáci v Afghánistánu si stěžují na obrněné vozidlo Dingo 2, které je má chránit. Vytýkají mu nejen slabý motor a vysokou citlivost na druh paliva, ale také špatný servis a nedostatečný palebný systém, který je pro Afghánistán nevyhovující. Česká armáda má nyní ve výzbroji čtyři Dinga a ministerstvo obrany v září podepsalo smlouvu na dodávku dalších 15 kusů, každý z nich vyjde na více než 30 milionů korun. Informují o tom dnešní Lidové noviny.

„Američané nám řekli, že pokud s nimi chceme jezdit, tak ne s tímhle,“ řekl jeden z českých vojáků sloužících na základně Shank. Obrněná vozidla české armády totiž stěží zvládnou držet krok s kolonou, která jede rychlostí 60 km v hodině. Podle vojáků se jednou dokonce stalo, že Dingo na cestě mimo základnu nevyjelo kopec a muselo se vrátit.

Nyní by se měly provádět testy, jestli je poruchovost a případně špatný výkon motoru způsoben naftou, která se používá na základně a na kterou jiná vozidla jezdí bez problémů. Pokud by se to potvrdilo, musela by se na Shank vozit kvalitnější nafta. To by bylo ale logisticky komplikovanější než brát naftu od Američanů.

Jaroslav Štefec:

„Vozidlo je přetížené a v podstatě pro podmínky v Afghánistánu není vůbec vhodné.“

„Zkoušky neprobíhaly s plnou balistickou ochranou navěšenou na vozidle. Ta byla dodatečně zvyšovaná, ale o tom se moc neví. Vozidlo je přetížené a v podstatě pro podmínky v Afghánistánu není vůbec vhodné,“ řekl ČT odborník na zbraňové systémy Jaroslav Štefec. Česká Dinga mají údajně i horší vybavení, než stejná vozidla německého kontingentu a opravy jsou možné jenom v Kábulu.

Afghánistán dnes navštívila i ministryně obrany Vlasta Parkanová. Po besedě s vojáky, ale odmítla, že potíže vozidel jsou natolik vážné, že ohrožují bezpečnost vojáků: „Potvrdila se fakticky jediná věc - problémy, které jsou s provozem vozidla v důsledku pohonných látek. Do Prahy povezeme jejich vzorek.“

Armáda nedávno rozhodla o tom, že koupí 15 obrněných vozidel Dingo 2 a 15 menších obrněnců Iveco MLV. Za celkem 30 obrněnců zaplatí téměř miliardu korun. Dodavatele vybrala bez tendru, což zástupci ministerstva zdůvodnili „urgentní“ potřebou vybavit těmito vozidly české vojáky v zahraničních misích, zejména v Afghánistánu.

Obrněný vůz Iveco
Obrněný vůz Iveco