Konference představuje Čechy, kteří pomáhali budovat bulharský stát

Praha - V Bulharsku se o nich učí na střední škole, ale v Česku je skoro nikdo nezná. Řeč je o Češích, kteří koncem devatenáctého století pomohli vybudovat bulharský stát a průmysl. Bulharský velvyslanec proto v pražském hotelu Olympik pořádá dvoudenní konferenci, která je má představit i v Česku.

K těm úplně nejvýznamnějším patří historik Konstantin Jireček, který dva roky šéfoval bulharskému ministerstvu školství. „V Bulharsku je ceněn především proto, že před příchodem do Bulharská napsal první syntetické dějiny této země," vysvětluje Jan Rychlík z Univerzity Karlovy.

A nejen jeho si u Černého moře považují. Vyzdvihují taky bratry Proškovi - ti položili základy pivovarnictví nebo bratry Škorpilovi, kteří jsou považovaní za zakladatele tamní archeologie. Sami Bulhaři se podivují, jak málo toho o působení svých předků víme. „Existuje letovisko Škorpilovci, mnozí Češi ho navštěvují, ale vůbec si neuvědomují, že je pojmenováno po zakladatelích bulharské archeologie," podotýká Bojan Panchev z bulharského kulturního institutu.

Součástí vědecké konference je i výstava přibližující život bratrů Škorpilových a výstava historických map Bulharska. Lidem bude přístupná od středy.