Marko Stehlík jde za zpronevěru na 2,5 roku do vězení

Praha - Středočeský krajský soud poslal Marko Stehlíka za poškozování věřitele na 2,5 roku do vězení. Soud tak zmírnil rozhodnutí Okresního soudu v Kladně, který v březnu Stehlíkovi udělil čtyřletý trest. Podle státní zástupkyně přihlédli soudci k tomu, že uplynula značná doba od spáchání skutku. Rozsudek je pravomocný, Stehlík ale výrok soudu považuje za absurdní a pravděpodobně se dovolá k Nejvyššímu soudu.

Syn někdejšího šéfa kladenských hutí poškodil věřitele v srpnu 1996, když předvedl vlastnictví výrobních zařízení z firmy Bohemia Art na společnost Merlin, jejímž byl do května téhož roku majitelem. Společnost Merlin si vzala padesátimilionovou půjčku od Poldi, kterou měla splatit prostřednictvím leasingové smlouvy. To se však nikdy nestalo. Mezitím byla pohledávka převedena z Poldi na Bohemia Art, ke které se peníze nikdy nedostaly.

Stehlík vinu od počátku odmítal, obvinění označil za cílenou snahu ze strany státu o likvidaci hutí a kriminalizaci jeho rodiny. Zatím není jisté, zda Stehlík k výkonu trestu nastoupí. Jeho advokát Richard Maleček naznačil, že by mohl za svého klienta požádat o odklad kvůli zdravotnímu stavu. „Pan Stehlík je objektivně vážně nemocen a tyto kroky se nabízejí,“ řekl Maleček.

V současné době je Stehlík spolu s pražským advokátem Jiřím Teryngelem také obviněn z účasti na více než stomilionovém daňovém úniku. Oba muži skončili na zhruba měsíc ve vazbě kvůli tomu, aby neovlivňovali svědky. Na konci července byli z vazby propuštěni.

Marko Stehlík je zároveň spolu s bývalým ekonomickým ředitelem kladenských hutí Lubošem Pejpou v souvislosti s transakcemi kolem bývalé společnosti Poldi Ocel stíhán za zneužívání informací v obchodním styku a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Stíhán byl v této věci i jeho otec Vladimír, v červnu ale žalobce trestní stíhání někdejšího šéfa kladenských hutí přerušil. Pro těžkou chorobu jej totiž nelze postavit před soud. Vyšetřování kauzy ale pokračuje.