Komorous odejde do civilu na konci ledna, chce zůstat v oboru

Praha - Ředitel Národní protidrogové centrály (NPC) Jiří Komorous odejde od policie do civilu k 1. únoru 2009. Chce ale zůstat v oboru, protože ho práce s drogovou problematikou baví. Podle něj je na čase předat žezlo. Centrále šéfoval přes třináct let (od jejího vzniku), předtím vedl odbor drog Ústředny kriminální policie. Policejní prezident Oldřich Martinů Komorousova odchodu lituje. Kdo Národní protidrogovou centrálu dále povede, se zatím neví.

Komorous by měl poté, co odejde od policie, spolupracovat s ministerstvem vnitra. Naznačil, že spolupráce se bude týkat projektů souvisejících s českým předsednictvím v EU. Důrazně popřel, že by mířil do politiky. O tom, že by z NPC odešel, uvažoval prý už dva roky. V budoucnu by chtěl o drogách přednášet a také se věnovat prevenci.

NPC, která bojuje proti překupníkům a výrobcům drog, uskutečnila za Komorouse téměř 1 400 operací, při nichž zadržela přes 2 700 pachatelů, z toho přes 500 cizinců. V Komorousově útvaru nebyl podle něj zaznamenán žádný únik informací ani korupční jednání. Při dnešním bilancování zdůraznil Komorous také to, že centrála v roce 1995 zavedla jako vůbec první jednotka svůj vnitřní etický kodex a v roce 2004 zredukovala počet velitelských míst.
   
Komorousův nástupce zatím určen není. Komorous je v desáté platové třídě, a jeho funkci lze proto obsadit přestoupením ze stejné platové třídy. Komorousův nástupce se bude vybírat nejprve ze zástupců ředitelů celorepublikových policejních útvarů a zástupců ředitelů policejních správ krajů. Pokud se mezi nimi nenajde vhodný kandidát, další výběr bude zahrnovat osoby z desáté platové třídy z jiných bezpečnostních
sborů. Až potom by přišlo na řadu výběrové řízení, případně přímé jmenování. Policejní prezident Oldřich Martinů by konkurz na nového šéfa NPC prý vyhlásil jen v případě, že by se vhodný kandidát nenašel. „Nebude jednoduché najít náhradu. Ten člověk bude muset mít dostatečné řídící schopnosti,“ dodal.

Osmačtyřicetiletý Jiří Komorous v letech 1993 a 1994 působil ve funkci vedoucího odboru drog Ústředny kriminální policie. V roce 1995 proběhla reorganizace a v lednu 1995 byla zřízena NPC a Komorous převzal její vedení. Média v minulosti upozornila na některé kontroverzní okamžiky v jeho životě před rokem 1989. Komorous se prý údajně prezentoval jako oddaný komunista a příznivec okupace v roce 1968. Koncem 80. let žádal o přijetí do služeb Státní bezpečnosti (StB). Známé je také jeho působení
v řádu Ordo Lumen Templi založeném zpěvákem DanielemLandou, který provázela nařčení z extremismu.