Policisté v Ostravě dnes zkontrolovali dvě stě autobusů

Ostrava - Od začátku tohoto roku došlo na území severní Moravy ke skoro 250 dopravním nehodám autobusů. Centrum služeb pro silniční dopravu a dopravní policie na dnešek uspořádaly rozsáhlou akci, na které policie zkontrolovala řidiče linkových a zájezdových autobusů. Nejvíce se zaměřila na požití alkoholu před jízdou a dodržování bezpečnostních přestávek. Únava je totiž jedním z hlavních důvodů tragických dopravních nehod dálkových spojů.

Celá akce probíhala souběžně s kontrolami nákladních automobilů. „Vnímáme také dopravní nehody, které se nestanou na území ČR, například nedávné případy na Slovensku a v Chorvatsku. Z tohoto důvodu se zaměřujeme zejména na dodržování bezpečnostních přestávek,“ vysvětluje ředitel Dopravní policie Severomoravského kraje Jiří Zlý.

Od začátku roku policisté zkontrolovali skoro dvě stovky autobusů, nedodržení přestávek zjistili zatím v jedenácti případech. Zatímco nákladní auta kontroluje centrum služeb a policisté v podstatě každý den, zájezdové autobusy přijdou na řadu zřídka.

Kromě dodržování přestávek policisté kontrolují i hmotnost vozidel nebo to, zda řidič před jízdou nepil alkohol. „Ty zájezdové bývají někdy přetížené, vezou výbavu na dovolené. S alkoholem se nesetkáváme často, někdy se ho podaří najít u řidičů na místních linkách,“ konstatuje Tomáš Večerka z Centra služeb pro silniční dopravu.

Podle policistů se většina nedostatků řeší blokovou pokutou, někdy je ale třeba vozidlo úplně odstavit.