Zimní výbava pro řidiče nebude povinná ani letos

Vysočina - Přestože ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) prosazoval povinnou zimní výbavu pro české řidiče, jeho návrh neprošel. Ministerstvo tedy schválilo alespoň novou dopravní značku, která by měla nařizovat používání zimní výbavy. Jenže to vypadá, že nakonec se s ní řidiči na cestách stejně nepotkají.

Ministerstvo značku nebude obsazovat například na problematické dálnici D1 ani na jejích objížďkách. „Dopravní značky byly nakoupeny a jsou ve skladě na SUS, ale jejich instalace, ačkoliv jsou stanoveny silničním úřadem magistrátu, byla dočasně pozastavena,“ konstatuje dopravní inženýr jihlavské policie Jiří Kučera.

Jihlavský kraj nevidí instalaci značek jako efektivní a smysluplnou. „Řidič sjede z dálnice a následně by se naší vinou dostal do úseku, kam nesmí bez zimní výbavy, tu kdyby neměl, byl by v celkem složité situaci,“ vysvětluje hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil (ODS).

Podle hejtmana Vysočiny jde o polovičaté řešení. Chybí totiž společný projekt správců silnic, kam značky dát. Kraj proto možná využije značky, které teď leží ve skladu, až v příštím roce. Umístí je do vyšších poloh na silnicích, kde leží celou zimu sníh a zimní výbava je tedy nutná.