Jihlavští radní rozšířili parkování v památkové zóně

Jihlava - Jihlavská radnice dnes schválila změny v organizaci dopravy v centru města. V platnost by měly vstoupit v listopadu, kdy budou komunikace osazeny novými dopravními značkami. Na centrálním náměstí radní rozšířili počet parkovacích míst a prodloužili dobu vjezdu do pěší zóny. Zároveň zadali vypracovat studii řešení tří frekventovaných křižovatek a do investic navrhli prodloužení trolejové vedení. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Josef Kodet. 

Zejména přespolní řidiči přišli minulý týden poblíž centra krajského města o velkou bezplatnou parkovací plochu v Křížové ulici, kde se bude stavět víceúčelový dům. Zanikla také stání u někdejšího tržiště, kde se buduje Park Gustava Mahlera. Na druhou stranu vznikla v několika ulicích šikmá parkovací stání zúžením silnic, anebo změnou dopravy v jednosměrný provoz.

Zhruba 20 nových míst vznikne na Masarykově náměstí před obchodním domem Baťa, jež budou placená, tím se pěší zóna zkrátí o 36 metrů. Řidiči budou moci zastavit před Základní uměleckou školou, kde je dosud zákaz zastavení. Změní se také organizace dopravy před obchodním domem Kenvelo. O dvě hodiny se prodlouží vjezd vozidel do pěší zóny, nově bude od 17:00 do 09:00. Jednosměrnou se v památkové zóně stane část Brněnské ulice.

Radní dále navrhli, aby zastupitelé zařadili do investic zhruba deset milionů korun na prodloužení trolejového vedení z ulice Vrchlického do Horního Kosova. Zároveň zadali vypracovat studie řešení křižovatek u benzinové stanice na periferii Jihlavy směrem na Pelhřimov a Rantířov, dále křižovatky u mlékárny a křižovatky na Brněnské ulici s vjezdem do zoo. Realizace úprav křižovatek bude záležet na stanovení priorit zastupiteli, konstatoval náměstek.

Město zatím řeší dílčí problémy v parkování, komplexnější je otázkou několika let. Zvažuje se třeba postavení parkovacího domu za obchodním domem Billa. Po majetkoprávním vypořádání pozemků, bude město hledat investora, shrnul Kodet.

Jihlava, srdce Vysočiny
Jihlava, srdce Vysočiny