Nejvyšší soud potvrdil důchodci 18 let za brutální vraždu ženy

Brno - Nejvyšší soud (NS) s konečnou platností potvrdil výjimečný trest 18 let vězení pro devětašedesátiletého důchodce Otakara Quaisera. Recidivista v dovolání tvrdil, že soudy neprovedly dost důkazů, například nepovolily vyšetření na detektoru lži. NS ale před několika dny dovolání odmítl. Výjimečný trest dostal Quaiser u Krajského soudu v Olomouci i u vrchního soudu především kvůli surovosti činu. Druhým důvodem bylo to, že byl už jednou za vraždu odsouzen.

Obhajoba opřela dovolání především o údajné chyby v hodnocení důkazů u vrchního soudu. Odsouzený nebyl spokojen například se zpracovanými posudky psychiatrů. Kromě detektoru lži neúspěšně požadoval také provedení grafologických posudků.

Nejvyšší soud ale dospěl k závěru, že dovolání je čistě účelové. „Podstatou námitek obviněného je snaha zvrátit skutkové zjištění soudu prvního stupně,“ uvedl senát s předsedou Michalem Miklášem. Proto soudci případ blíže nezkoumali. „Nejvyšší soud jako soud dovolací není obecnou třetí instancí, určenou ke komplexnímu přezkumu napadených rozhodnutí,“ doplnil Mikláš.

NS: Dovolání je čistě účelové

Quaiser čin od začátku popírá, v řízení před soudy ale různě měnil výpovědi. Podle rozsudku se v listopadu 2006 seznámil v restauraci v Osoblaze na Bruntálsku se sedmačtyřicetiletou ženou. Pozval ji k sobě do zahradní chatky, kterou obýval, a tam ji nejprve udeřil několikrát dřevěnou násadou. Poté ji nožem více než třicetkrát bodl do různých částí těla.