Dráhy opravily nádraží Vršovice

Praha - Výpravní budovu na nádraží v pražských Vršovicích zrekonstruovaly České dráhy za 50 milionů korun. Rekonstrukce zchátralé budovy z 19. století probíhala ve třech etapách od roku 2002. Obnovený objekt byl slavnostně otevřen dnes dopoledne, informovaly České dráhy.

Budova vršovického nádraží byla postavena v roce 1872, k další úpravě a rozšíření pak došlo v roce 1899. Donedávna jedno z nejzchátralejších nádraží v Praze patří mezi pětici nejvytíženějších železničních stanic v hlavním městě a je důležitou součástí systému pražské integrované dopravy.

Obnovy se dočkal vnější vzhled i interiér budovy. Kromě modernějšího zázemí pro cestující a zaměstnance drah bylo cílem rekonstrukce také vrátit budově původní historizující neoklasicistní vzhled. „Bylo potřeba strhnout pozdější přístavby, opravit střechu a vyměnit okna i dveře. Obnovili jsme také fasádu a přístřešek nad prvním nástupištěm,“ uvedl ředitel regionální správy majetku drah v Praze Jan Skalický.

Obnova čeká i další pražská nádraží, například Smíchov, Masarykovo nádraží nebo Holešovice. Ta budou dráhy opravovat společně s developery, kteří chtějí území stanic využít pro výstavbu komerčních prostor a bytů. Rekonstrukce se uskutečňuje také na hlavním nádraží.