Ministerstvo chce posílit spolupráci mezi firmami a odborným školstvím

Praha - Poptávka po absolventech odborných škol na trhu stále roste, žáci o ně ale nemají zájem. Ministerstvo školství se proto rozhodlo posílit spolupráci mezi firmami a středním odborným školstvím. Zaměstnavatelé by podle návrhu ministerstva mohli na přípravu studentů ve svých provozech dostávat peníze od státu. Z daní by si pak mohli odepisovat například stipendia, která by žákům vypláceli.

Školy by podle návrhu ministerstva se zaměstnavateli uzavíraly smlouvy. Pokud by se jejich žáci učili přímo v provozech, nemusely by pro ně školy nakupovat drahé moderní technologie, které jim často chybí. Odborníci z praxe by se navíc povinně účastnili i závěrečných a maturitních zkoušek odborných škol. Za tuto činnost by měli dostat odměnu.

Podle poradce ministra školství Martina Macha by mohlo být za sedm let možná méně než 10 tisíc absolventů učilišť, což je asi 30 procent současného stavu. Přibližně o třetinu zároveň kvůli demografickému vývoji poklesne počet nastupujících středoškoláků. Další se přesunou do maturitních oborů a budou studovat vysokou školu. Už v současnosti učni často uvádějí, že pokud by školu vybírali znovu, volili by maturitní obor.

Hospodářská komora návrh vítá 

Ministerstvo chce podpořit i poradenství přímo ve školách, aby žáci při výběru profese dostali veškeré informace. „Dnes jsme v situaci, kdy si svářeč vydělá tři až čtyřnásobně více než nastupující učitel. To je informace, která se ne vždy k mladému člověku dostane,“ uvedl ministr školství Ondřej Liška.

„Odborné školství začalo v posledních letech ztrácet kontakt s vývojem na trhu práce a podniky zase neměly dostatečný prostor nabídnout jim kontakty za oboustranně výhodných podmínek,“ tvrdí Liška. Koncepci chce ministerstvo vládě předložit do konce roku. Do praxe by mohla vstoupit v září roku 2009.

Návrh ministerstva přivítala i Hospodářská komora. Jedním z oborů, kde se projevuje nedostatek absolventů nejvýrazněji, je podle ní stavebnictví, ve kterém chybí nejméně 50.000 pracovních sil. Za první vstřícný krok k řešení problému považuje komora systém daňových úlev.

Hospodářská komora ČR
Hospodářská komora ČR