Brožová-Polednová požádala o odklad trestu za vraždu Horákové

Praha - Ludmila Brožová-Polednová podala k Městskému soudu v Praze žádost o šestiměsíční odklad svého šestiletého trestu za účast na justiční vraždě Milady Horákové. Žádost zdůvodnila svým špatným zdravotním stavem. Brožová měla nastoupit do věznice v Plzni-Borech do konce října. Podle dřívějšího vyjádření jejího právníka se navíc dovolala i k Nejvyššímu soudu.

Šestaosmdesátiletou Brožovou-Polednovou poslal na šest let do vězení  odvolací senát pražského vrchního soudu. Bývalé prokurátorce snížil osmiletý trest od městského soudu. Již při jeho vynášení soudce Petr Braun prohlásil, že si pravděpodobně Brožová-Polednová neodpyká ani den.

Odvolací soud se případem zabýval už podruhé. V únoru vrchní soud ženu obžaloby z vraždy zprostil. Podle tehdejšího odůvodnění nebyla její role v procesu natolik zásadní, aby ji šlo kvalifikovat jako vraždu. Její čin označil za napomáhání k vraždě s tím, že je již promlčen. Nejvyšší soud osvobozující verdikt zrušil a vrchní soud své stanovisko přehodnotil.

Ve prospěch Brožové-Polednové nedávno podala žádost o milost nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Prezident Václav Klaus se však rozhodl, že Polednovou neomilostní.