Jedna z nejmenších obcí Plzeňského kraje otevřela svůj průtah

Všepadly - Jedna z deseti nejmenších obcí Plzeňského kraje má svůj silniční průtah. Všepadly s necelými padesáti občany na něj střádaly pět let. Do nových chodníků dala obec s rozpočtem 350.000 korun zhruba milion, zbylé čtyři miliony korun na samotnou sedmisetmetrovou silnici vyčlenil kraj. Doufám, že k nám teď víc lidí dojede, zalíbí se jim tu a nastěhují se, řekl starosta Karel Němeček, jehož obec za patnáct let ztratila polovinu obyvatel.

Zdroj: www.kr-vysocina.cz Autor: Krajský úřad kraje Vysočina

„Nestavíme jen na frekventovaných místech. Nechceme, aby se odtud kvůli nevyhovujícím silnicím a špatné dopravní dostupnosti stěhovali obyvatelé,“ řekl zástupce hejtmana pro ekonomiku Vladislav Vilímec. Podle něj byl průtah na silnici III. třídy Chocomyšl - Kdyně - Domažlice dokončením protipovodňových opatření.

„Silnice orámovaná obrubníky vytvořila koryto, které zachycuje a odvádí vodu,“ řekl starosta. Radnice dále opravila a zvětšila kanalizační vpusti. Velká voda, která při letošním srážkovém deficitu zatím nehrozí, už nepoteče lidem do zahrad nebo studní.

Kraj chápe Kolovečsko, kam Všepadly patří, jako turisticky velmi cennou oblast. „Chceme oživit dopravní obslužnost, pracovní příležitosti a turistiku,“ řekl Vilímec. Přes obec i Kolovečsko vede první mezinárodní cyklotrasa, kterou otevřel kraj v červnu 2005.

Průtah postavila vesnice s krajem až po dokončení plynofikace, na níž vydala ze svého také milion korun. Novou komunikaci využijí místní, zemědělci a firmy mířící hojně do Černíkova.

Všepadly, které měly ještě před 15 lety stovku obyvatel, nemají žádné centrum dění, jako hospodu, kulturní dům, školu nebo poštu. „Před třemi lety tu skončil krám, i když obec prodavačce přispívala. Lidi chtějí zboží z levných marketů,“ dodal Němeček.