Při nočních kontrolách vykázali strážníci z MHD 3000 lidí

Praha - Od začátku roku 2008 zkontrolovali strážníci v pražské hromadné dopravě téměř 3200 lidí, z nichž skoro 3000 z dopravního prostředku vykázali hlavně kvůli opilosti, znečištěnému oděvu či proto, že tito lidé obtěžovali ostatní cestující. Novinářům to dnes řekl ředitel pražské městské policie Vladimír Kotrouš. Počet vykázaných je zhruba o 700 vyšší než za stejné období loňska, kdy strážníci zkontrolovali skoro 6200 osob.

Strážníci hlídají pořádek v metru, tramvajích, autobusech a ve stanicích. Soustřeďují se především na noční provoz, kdy se v dopravních prostředcích pohybuje více podnapilých nebo konfliktních cestujících.

V metru by měla mít jedna hlídka v současné době na starosti tři stanice, po plánovaném navýšení počtu strážníků by měla kontrolovat jen dvě stanice. Policisté pomáhají například při kontrolách revizorů, prodejců ve vestibulech a při nočním uzavírání stanic. V tramvajích nasazuje policie strážníky především od 00:30 do 05:00. V pohotovosti je také několik autohlídek, které zasahují namátkově nebo na žádost dispečinku dopravního podniku. Autohlídky kontrolují rovněž problematické konečné stanice autobusových linek 504, 505 a 511.

Počet strážníků v MHD by mohl stoupnout o 90

Bezpečnost v pražské veřejné dopravě by mohlo podle náměstka primátora Rudolfa Blažka v budoucnu hlídat až 250 strážníků. Dosud v ní působilo 160 strážníků, od 1. října město zvýšilo počet pracovních míst v tomto útvaru na 175. Všechna místa se ale ještě nepodařilo obsadit.

Pražské městské policii se letos přes náborovou kampaň nedaří zvyšovat počet strážníků. Přestože policie přijala od ledna do začátku září asi 285 lidí, téměř stejný počet jich odešel. V loňském roce, kdy začala náborová kampaň za zhruba pět milionů korun, se řady městské policie rozrostly o čtyři stovky lidí.

Ilustrační foto
Ilustrační foto