Lidovci představili internetový projekt k podpoře lidských práv na Kubě

Praha - Druhá nejsilnější koaliční strana dnes představila veřejnosti projekt, který si klade za cíl upozornit na neustávající porušování lidských práv na Kubě i v dalších karibských zemích. Uvedení doprovázela také ostrá kritika z úst ministra Cyrila Svobody vůči Evropské unii. Svobodovi vadí zrušení sankcí vůči Kubě, kde již 50 let panuje komunistický režim. Za tento krok se v červnu postavila tak česká diplomacie, což Svoboda považuje za chybné.

Internetový projekt s názvem Političtí vězni, víme o vás, bude každý den na webu zveřejňovat osobní příběh jednoho zahraničního politického vězně. Tým organizátorů má podle mluvčího KDU-ČSL Martina Horálka doposud připraveno 35 osob. „Je velmi důležité připomínat ty, kteří jsou demokraté, zápasí o svobodu, zápasí o demokracii kdekoliv na světě, a jsou-li z tohoto důvodu pronásledováni, tak o nich máme vědět a máme znát jejich jména,“ zdůvodnil Cyril Svoboda smyl této akce.

Podle bývalého ministra zahraničí z let 2002 až 2006 by otázka lidských práv měla být hlavní osou zahraniční politiky České republiky. „Ukazuje se dlouhodobě, že ustoupení od těchto principů nepřináší ony slibované ekonomické nebo jiné výhody,“ prohlásil předseda legislativní rady vlády.

Česká republika patřila dlouhodobě ke stoupencům tvrdého postupu proti „ostrovu svobody“ a podporovala tamní opoziční hnutí. Nakonec však ustoupila tlaků zemí v čele se Španělskem, které po odchodu kubánského vůdce Fidela Castra požadovalo obnovení diplomatických styků s ostrovem. Unie spolu s ČR na návrh nakonec přistoupila s požadavkem, aby situace kolem dodržování lidských práv na Kubě byla každoročně přehodnocována. V případě nedostatečného výsledku by poté mělo být možné zavést nová opatření.