Historické centrum Kutné Hory čeká rekonstrukce

Kutná Hora - Historické centrum Kutné Hory projde příští rok rozsáhlou rekonstrukcí. Město získalo evropskou dotaci na opravu dláždění. Po jejím dokončení se počítá také s výraznými úpravami dopravy, řekl novinářům starosta Ivo Šalátek.

První dvě etapy rekonstrukce dlažby v historickém centru budou stát zhruba 90 milionů korun. Z toho 92,5 procenta pokryje dotace, zbytek zaplatí město ze svých zdrojů. Ještě do konce roku chce radnice vybrat v soutěži dodavatele, aby se mohlo na jaře začít stavět. Hotovo má být do dubna 2010.

„Čeká nás složitá situace. Bude to znamenat velké omezení pro místní i turisty,“ dodal starosta. V prvních dvou etapách, na něž má město peníze, se budou opravovat silnice mimo jiné kolem kostela sv. Jakuba, v ulicích Komenského, Ruthardova, Libušina, Vladislavova, Šultysova a na Václavském náměstí. Kromě povrchů se musí rekonstruovat i inženýrské sítě, s jejich správci bude radnice teprve jednat. Součástí rekonstrukce bude také vybudování nových chodníků, osvětlení, informačního systému a mobiliáře.

Do centra by se podle Šalátka mělo v budoucnu vjíždět jen ulicemi Husova, Česká a Poděbradova. Ostatní ulice budou sloužit jako výjezdy. Konečná podoba dopravních úprav zatím ale není hotova.