Mauerová z Kuřimi: Chlapce jsem týrala a hrozila jim smrtí

Brno - Brněnský krajský soud dnes po více než dvou měsících začal opět projednávat kuřimskou kauzu - případ týrání chlapců Ondřeje a Jakuba, z něhož žaloba viní celkem šest lidí. Soud vyslechl Evu Tesařovou a tetu chlapců Kateřinu Mauerovou. Ta uvedla, že Barbora Škrlová chlapce Ondru a Jakuba netýrala. Utrpení dětí prý způsobila ona. Přiznala také, že chlapcům hrozila zastřelením. Promluvit se rozhodla hlavně proto, aby hájila Škrlovou. Její sestra Klára neunesla tuto výpověď a po psychickém zhroucení musela být vyvedena ze soudní síně.

Kateřina Mauerová přiznala, že chlapce týrala. Pálila je cigaretou, horkým voskem, máčela jim hlavu v balonu a dokonce jim vyhrožovala zastřelením. Reagovala tak prý na nezvládnutou výchovu řízenou tajuplným doktorem. Vysvětlila také, jak se z třiatřicetileté Barbory Škrlové stala dvanáctiletá Anička. Důvodem bylo prý to, že Barbora nikdy nezažila plnohodnotné dětství. Právě pomyslný pobyt v těle Aničky jí to měl vynahradit.

Eva Tesařová, další z předvedených, vypověděla, že Škrlová před deseti lety podstoupila plastickou operaci. Škrlová při svém útěku z Česka navíc využívala vlastní pas Tesařové. Škrlová s Tesařovou spolu sdílely v roce 1998 společný byt. „Nebyla spokojena se svým vzhledem,“ uvedla Tesařová na adresu nejznámější osoby kuřimské kauzy. Škrlová trpěla častými epileptickými záchvaty, proto s ní Tesařová byla ochotna sdílet byt. Při podstoupení operace si Škrlová údajně nechala zmenšit poprsí, aby zdokonalila iluzi malého děvčete.

Advokát Mauerové: Tajným doktorem je Barbora Škrlová

Podle zkonstruovaného příběhu se Škrlová měla prostřednictvím své přítelkyně Kateřiny Mauerové seznámit s její sestrou Klárou Mauerovou, a tak se dostat do blízkosti celé rodiny. „Z mého pohledu je stále jasnější, že hybatelem, iniciátorem celého a tím tajemným Doktorem je Barbora Škrlová,“ řekl obhájce Kláry Mauerové Daniel Ševčík.

Po nálezení týraných chlapců byla Škrlová loni v květnu převezena do brněnského krizového centra Klokánek. Z tamního areálu se jí však podařilo uprchnout a následně dostat až do Norska, kde podruhé předstírala falešnou identitu. Jejím alter-egem byl tentokrát Adam - syn spisovatele Martina Fahrnera, který se o Češku staral.

Právě v této době měla u sebe přechovávat pas Tesařové. Důvodem, proč Tesařová poskytla vlastní pas Kateřině Mauerové, byly údajně pedagogické účely. Tesařová se domnívala, že její pas bude sloužit jako ukázka dětem v Centru volného času Paprsek, v jehož čele Kateřina Mauerová stála. O osud svých dokladů se Tesařová neobávala. Pas našla až norská policie.

V Brně vypovídal i norský komplic a falešná sociální pracovnice

U soudu, který se vrací k případu kuřimské kauzy po dvou měsících, dnes vypovídal mimo jiných také Fahrner. Během svého výstupu podal podrobnosti k pobytu Škrlové na severu Evropy. Manželé půjčili Škrlové pas vlastního syna a zajistili jí možnost chodit do školy v Oslu. Ta se při předstírání postiženého dítěte Fahrnerových dostala do norského ústavu dětské péče, ze kterého se jí s pomocí Fahrnera podařilo uprchnout.

Další z vypovídajících, Ivana Vařáková, dnes uvedla, že ji Kateřina Mauerová přesvědčila o tom, aby se vydávala za sociální pracovnici a šla Barboru-Aničku navštívit do bytu Mauerových. Vařáková tehdy uvěřila, že Škrlová je tím, za koho se vydává a chtěla být podle své výpovědi nápomocná. Helena Fahrnerová uvedla, že Barbora byla během svého pobytu v Norsku soběstačná a prostřednictvím mnoha požadavků mohla s oběma manželi manipulovat. „Naši rodinu pak využívala k tomu, aby mohla realizovat své plány. Bála jsem se, že dopadnu jako Klára, která byla Bárou tak zahlcená, že zapomněla na své děti,“ popsala Fahrnerová.

V následujících dnech dojde k vyhodnocování znaleckých posudků, z nichž by mělo vyplynout, zda Škrlová je, či není trestně odpovědná. Škrlová tvrdí, že k týrání byla přinucena. Údajně byla ikonou náboženské sekty, kterou vytvořil její otec Josef Škrla. Toho chtěl dnes soud také vyslechnout. Nepodařilo se mu ale doručit předvolání. Obžalovaným hrozí až 12 let vězení.