Do České republiky znovu zavítá unikátní tank LT 35

Praha - Americká vláda darovala sbírce Vojenského historického ústavu (VHÚ) československý tank Škoda LT 35. Do země, kde byl vyroben, se vrací v pátek. Přiveze ho automobilový tahač z Hamburku, kam stroj připlul na palubě lodi z amerického přístavu Baltimore. Dosud byl tank součástí inventáře muzea americké armády v Aberdeenu, kam se jako kořist Američanů dostal na konci druhé světové války. Podle odborníků patřil mezi nejlepší zbraně ve své kategorii a mnozí ho považují za nejlepší tank československé historie.

Knížek uvedl, že nejprve tank zamíří do Vojenského technického muzea v Lešanech na Benešovsku. Zde ho odborníci podle dřívějších informací prohlédnou a zakonzervují. Česká veřejnost by ho mohla poprvé spatřit v listopadu v Armádním muzeu v Praze na Žižkově. Tam zůstane do jara příštího roku, kdy začne jeho celková rekonstrukce, která podle Knížka může trvat až 1,5 roku. Jejím cílem mimo jiné je, aby tank byl pojízdný a mohl se představit třeba při různých ukázkách vojenské techniky, uvedl již dříve ředitel VHÚ. Po rekonstrukci bude tank umístěn v muzeu v Lešanech.

Zařazení tanku do sbírek VHÚ považují vojenští historici za jednu z nejvýznamnějších událostí v jeho téměř devadesátileté historii. Lehké tanky Škoda LT vz. 35 byly do výzbroje československé armády zařazeny v polovině 30. let. V roce 1938, kdy Německo stupňovalo tlak na odtržení československého pohraničí, tvořily páteř československých rychlých divizí. Po německé okupaci Čech a Moravy v březnu 1939 převzala tyto stroje do své výzbroje německá armáda. Naprostá většina z nich byla zničena v bojích druhé světové války. „Byl nasazován jak proti Polsku a Francii, tak pravděpodobně proti Sovětskému svazu. Během války byl třikrát opravován v plzeňské Škodovce,“ dodává Eduard Stehlík z VHÚ.

Podobný osud měl i tank, který se v ČR objeví v pátek. Vyrobila ho firma ČKD Praha. Československá armáda ho převzala 15. září 1937 a začal ho používat pluk útočné vozby č. 2 se sídlem ve Vyškově. Při mobilizaci v září 1938, která byla reakcí na německý nátlak na Československo, se stal součástí 2. roty mobilizačního praporu lehkých tanků Lt. 3 a byl nasazen v jižních Čechách a na Slovensku. Po okupaci Čech a Moravy ho Němci zařadili do výzbroje své armády. V závěru druhé světové války ho ukořistila americká armáda a byl zařazen do sbírek jejího muzea v Aberdeenu.

Ilustrační foto
Ilustrační foto