Hasiči likvidují zbytky požáru Průmyslového paláce, objasňování příčin začne dnes

Praha - Hasiči likvidují zbytky požáru levého křídla Průmyslového paláce, které začalo hořet ve čtvrtek večer krátce po devatenácté hodině. Vzhledem k tomu, že situace zatím neumožňuje vstup do budovy, objasňování příčin požáru dosud nebylo možné zahájit. Nicméně odborníci doufají, že ještě dnes začnou zkoumat důvody vzniku ohně. Výsledky by mohly být známy do týdne. Podle prvních odhadů ale mohl být příčinou výbuch kyslíkové lahve ve vzorové zubařské ordinaci, která zde byla v rámci výstavy Pragodent. Výše škody může podle hasičů dosáhnout až jedné miliardy korun.

V tuto chvíli již existují spekulace, že oheň mohl být založen i úmyslně a může údajně souviset s nájemníky objektu. Část pavilonu si totiž pronajala firma Jana Kočky, bratra minulý týden zavražděného Václava Kočky mladšího. Ve zničené části budovy dokonce sídlily například kanceláře a sklady firmy rodiny Václava Kočky.  

Hasiči budou celý den rozebírat požářiště, a proto je z bezpečnostních důvodů celý prostor kolem paláce uzavřen. Na místě zasahovalo 69 hasicích vozů a 275 hasičů. Teplota při požáru dosahovala až 800 °C. Z budovy musely být evakuovány stovky účastníků akce Gaudeamus Igitur. Tragédie si nevyžádala žádná zranění. Policie o příčině požáru zatím nechce spekulovat.

Podle zásahu hasičů se jednalo o požár mimořádného rozsahu. Z levého křídla paláce zůstaly jen obvodové zdi. Od zkázy byl uchráněn střední trakt a pravé křídlo. Dva hasiči se při zásahu lehce zranili. Na místě nebyly nalezeny žádné toxické látky. Přilehlý park Stromovka plameny naštěstí nezasáhly.

Hasiči odhadují škody až na jednu miliardu korun. Jde o nejhorší požár v hlavním městě od roku 1974, kdy oheň zachvátil nedaleký Veletržní palác. „Jedná o nejvyšší možnou výši škody, sám se domnívám, že škoda bude 800 milionů korun,“ řekl mluvčí pražských hasičů Vít Pernica.

Praha přišla o mimořádnou památku, obnova bude stát stamiliony 

Oprava či případně nová stavba křídla paláce si vyžádá stamilionové investice. Primátor Pavel Bém to řekl v pořadu ČT Události, komentáře. Dodal, že se zasadí o to, aby byl palác znovu vybudován. „Těžko si dovedu představit, že by část Průmyslového paláce lehla popelem a druhá část byla rozumně provozována,“ uvedl. Podle Béma je ale potřeba počkat na informace od odborníků, protože v případě, že by se jednalo o úmyslný požár, situaci by to velmi dramaticky změnilo.

Architekt Zdeněk Lukeš ČT řekl, že se jedná o natolik významnou památku, že nic jiného než její obnova nepřichází v úvahu. Zároveň projevil rozhořčení nad tím, jak zle se společnost Incheba, která má od pražského magistrátu prostory Výstaviště a Průmyslového paláce v pronájmu, o celý objekt stará. Od roku 1991 se totiž jedná už o třetí požár v tomto areálu. Nejdříve vyhořel pavilon Expo Brusel. Ohni v roce 2002 podlehl i dětský pavilon, který sloužil jako sklad. Další požár zničil repliku alžbětinského divadla Globe.

Mohutný požár si vyžádal zasedání krizového štábu

Od 23:15 se případem začal zabývat krizový štáb hlavního města Prahy. Ten se po 35minutovém jednání shodl na tom, že vznikne pracovní komise složená ze zástupců policie, hasičů, historiků, památkářů a zástupců magistrátu. Expertní skupina bude nejdříve zkoumat příčinu požáru. Způsob a rozsah obnovy Průmyslového paláce bude záležet na tom, jak dopadnou výsledky statiky stavby.

Primátor Bém ocenil rychlý a pohotový zásah všech složek záchranného systému. Prostřednictvím médií poděkoval zdravotníkům, hasičům a ostatním lidem, kteří zasahovali na místě požáru.

Průmyslový palác byl postaven pro Jubilejní výstavu v roce 1891, jako zcela unikátní stavba kvůli své železné konstrukci. Stavba předznamenala další vývoj architektury, jako například velké rozpony, které umožňovaly ocelové konstrukce, a dále hojné použití skla. Ocelová konstrukce je z hlediska požáru velmi nebezpečná. Při vysokých teplotách dochází ke kroucení konstrukce a může dojít k dominovému efektu. Části paláce, které plameny přímo nezasáhly, mohou být rovněž poškozené. Architekt Lukeš, který se stal jedním z členů expertní komise, poznamenal, že by to znamenalo demontáž i střední části budovy.