Incheba: Plánované akce požár neohrozil, s poškozenými jednáme

Praha - Všechny akce plánované na pražském Výstavišti na rok 2008 se budou konat podle programu. Výjimkou je veletrh dřevařů a železářů Pragoligna, který se musí kvůli rozsáhlému čtvrtečnímu požáru Průmyslového paláce přesunout z 23. října na polovinu ledna. Řekl to Radovan Ježovič ze společnosti Incheba, která má Výstaviště v pronájmu. Ježovič také řekl, že krizový štáb Incheby nyní připravuje návrhy řešení pro obchodníky se zubařskou technikou, kterým ve čtvrtek shořely stánky se zbožím postavené ve zničeném levém křídle paláce.

Na Výstavišti už začalo odklízení následků čtvrtečního požáru. Ježovič řekl, že nedokáže odhadnout, jak dlouho odklízení bude trvat, protože se musí hodně věcí konzultovat se statikem. Policie a další odborníci už vyšetřování na místě uzavřeli. Objasnění příčin požáru bude ale zřejmě trvat několik týdnů. 

Několik desítek firem vystavujících na veletrhu Pragodent při čtvrtečním mohutném požáru přišlo o zisky a majetek v hodnotě statisíců i milionů korun. Jejich zástupci si stěžují, že s nimi Incheba zatím příliš nekomunikovala. Nevylučují, že podají případnou kolektivní žalobu proti správcovské společnosti za to, že nezabránila škodám. Incheba je připravena vyjít poškozeným firmám vstříc. S firmami je prý společnost v kontaktu.

Střední hala Průmyslového paláce bude přístupná od konce října 

Kromě veletrhů Pragodent a Pragoligna by se všechny ostatní plánované veletrhy, kulturní i sportovní akce měly konat podle plánu. Od soboty 18. října je v plném provozu ledová plocha v Incheba Aréně, krytý plavecký bazén, Křižíkova fontána, Mořský svět a Maroldovo panorama, Václavská pouť i všechna gastronomická zařízení. Od konce října by měly být přístupné i střední hala a pravé křídlo paláce, které sousedily se zničeným levým křídlem. Incheba slíbila, že se bude snažit obnovit zničené křídlo paláce tak, aby v „technicky co nejkratším možném termínu byla i tato část paláce opět plně funkční“.

Průmyslový palác začal hořet ve čtvrtek kolem 19:00. Hasiči přijeli po sedmi minutách od nahlášení, oheň se podařilo lokalizovat asi po půldruhé hodině. Z levého křídla historické budovy zůstala jen část obvodových zdí. Kriminalisté nyní prověřují tři verze. Podle první by mohlo jít o nedbalost, podle druhé vznikl požár vlivem technické závady. Třetí verze počítá s úmyslným zapálením neznámým pachatelem.

Levé křídlo Průmyslového paláce
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24