Topolánek vyzval k podpoře ODS ve druhém kole senátních voleb

Praha - Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek dnes vyzval voliče nelevicových demokratických stran a ty, kdo nepřišli k prvnímu kolu voleb do Senátu, k podpoře kandidátů jeho strany ve druhém kole voleb. Prý je potřeba se nesmířit s "oranžovým cunami", tedy drtivým vítězstvím opoziční sociální demokracie v krajských volbách, a zabránit dalšímu rozpínání levice.

Topolánek řekl během jednání výkonné rady ODS novinářům: „Na levý hák je třeba odpovědět hákem pravým“. Tento příměr se má stát heslem strany pro druhé kolo voleb do Senátu. Předseda ODS připomněl, že strana už vyjádřila podporu kandidátům koaličních lidovců, kteří postoupili do druhého kola voleb.

Výkonná rada ODS jedná o reakci na víkendovou prohru v krajských volbách. Ve hře zbyla občanským demokratům do druhého kola dvacítka kandidátů do Senátu. Právě tyto muže a ženy by měli podle mínění ODS podporovat voliči demokratických nelevicových stran. „Druhé kolo je šancí, jak můžeme rehabilitovat pravicovou politiku a politiku ODS v České republice,“ vysvětlil Topolánek.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka pak upozornil, že 19 let od pádu komunismu opět hrozí, že v České republice budou na krajské úrovni vládnout spolu se sociálními demokraty komunisté. Topolánek připustil, že pro stranu byly výsledky voleb šokem. Jedním z usnesení dnešní výkonné rady proto bude podle Topolánka návrh, aby hlavní stranická kancelář vypracovala podrobnou analýzu příčin prohry. Na otázky novinářů on ani přítomný předseda Senátu Sobotka odpovídat nechtěli.