Paroubek: Postoj KDU-ČSL k vládě ovlivní jednání o koalicích

Praha - Pokud by KDU-ČSL podpořila při středečním parlamentním hlasování návrh ČSSD vyslovit nedůvěru vládě, ovlivnilo by to podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka jednání sociálních demokratů a lidovců o krajských koalicích v některých krajích. Paroubek to dnes řekl novinářům i přesto, že lidovci zatím tvrdí, že všichni vládu podpoří.

ČSSD vyhrála páteční a sobotní volby ve všech 13 krajích a bude to právě ona, kdo bude ve všech krajích jednat o tom, s kým regiony povede. Nikde ale ČSSD nemá nadpoloviční většinu hlasů, proto bude muset buď vládnout menšinově sama, nebo s někým vytvořit koalici. Hned po volbách se v této souvislosti objevily mezi novináři a politiky informace o tom, že ČSSD údajně pardubickým a jihomoravským lidovcům nabídla křeslo hejtmana v těchto krajích výměnou za to, že ve středu KDU-ČSL vysloví nedůvěru vládě. Oficiálně ale nikdo z politiků tyto spekulace nepotvrdil.

První sondáže o možných krajských koalicích zahájily strany už v neděli, naplno se tyto rozhovory rozeběhnou tento týden. Paroubek dnes také oznámil, že je připraven podpořit ve druhém kole senátních voleb komunistickou kandidátku na Znojemsku Martu Bayerovou. Mimo jiné uvedl, že ji zná z parlamentu - Bayerová je teď poslankyní za KSČM.

Uvedl také, že kdyby proti sobě ve druhém kole senátních voleb stáli na jedné straně kandidát ODS a na druhé lidovec či zelený, podpořil by zástupce menších koaličních stran. Naopak grémium ODS již v neděli vyzvalo voliče k podpoře tří lidoveckých kandidátů v souboji s protivníkem z ČSSD. Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek a v sobotu.