Nejrychlejší lokomotivy světa budou od prosince jezdit v Česku

Praha - Od prosince budou v běžném provozu na českých kolejích jezdit nejrychlejší lokomotivy světa, Taurusy od firmy Siemens. České dráhy jich ve spolupráci s Rakouskými spolkovými drahami (ÖBB) nasadí od nového jízdního řádu celkem osm, uvedl Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah.

Spolupráce s Rakušany je založena na vzájemné výměně lokomotiv, souprav i vagonů. České dráhy ÖBB za Taurusy budou platit, naopak Rakušané platí například za pendolino, které jezdí do Vídně, nebo za české vagony.

Kdo je čistým plátcem Šťáhlavský nesdělil. Řekl pouze, že česká strana zatím nemá podobně kvalitní lokomotivy, které by do Rakouska nabídla. To by se mělo změnit příští rok, kdy dráhy obdrží nové lokomotivy řady 380 od plzeňské Škody.

Pět Taurusů bude jezdit na koridoru Vídeň - Praha - Drážďany. Potáhnou například čtyři expresy z Prahy do Brna a zpět či vlaky EuroCity mezi Prahou a Drážďany. Další tři stroje budou pravidelně jezdit ze Salcburku přes Linec do Českých Budějovic na expresu Jože Plečnik nebo na některých spěšných vlacích mezi Lincem a jihočeskou metropolí.

Taurusy povedou na českém území čeští strojvedoucí. Celkem se jich  začalo zaškolovat na novou lokomotivu 36. Bez takového školení by naši strojvedoucí nesměli lokomotivy řídit, uvedl ředitel odboru kolejových vozidel Českých drah Jan Paroubek.

Lokomotivy Taurus schválil Drážní úřad pro provoz na českých kolejích letos v červnu, což mnozí odborníci označili za průlom. Taurusy se potýkaly se stejným problémem jako před několika lety pendolina. Moderní západoevropské lokomotivy či soupravy totiž někdy ruší příliš citlivé zabezpečovací obvody na české železnici. To se u Taurusů podařilo během tříletého testování vyladit.

Taurus drží světový rekord v rychlosti mezi sériově vyráběnými lokomotivami. Při testech na vysokorychlostní trati mezi Mnichovem a Norimberkem dosáhl rychlosti 357 kilometrů v hodině. Nejvyšší provozní rychlost je 230 kilometrů za hodinu. Nejmodernější tratě v ČR však umožňují maximální rychlost 160 kilometrů za hodinu.