Vlivem finanční krize klesají v Polsku ceny automobilů

Varšava - Kdo chce koupit auto, měl by to učinit co nejdřív, radí polští odborníci. Ceny vozů v salonech klesají. Distributoři, kteří přivezli zboží ještě v době, kdy byl zlotý silný, se rychle zbavují letošních modelů. Automobilky omezují kvůli finanční krizi výrobu.

Podle odborníků levněji na automobilovém trhu už zřejmě nebude. Prodražují se totiž spotřební úvěry a banky je už nechtějí jen tak lehce rozdávat, protože se obávají klientů, kteří by je nesplatili. Navíc zlotý podle analytiků zcela jistě nebude dlouho tak silný jako letos v létě a koncerny omezují i produkci.

Výrobci vozů letos začali výprodej modelů 2008 mnohem dříve než obvykle, protože shání hotovost. „Je to dobrá doba na nákup auta,“ řekl novinářům ředitel Polského svazu automobilového průmyslu Jakub Faryś.

Některá dražší auta jako například Opel Antara jsou nyní o více než 25 000 zlotých (175 000 Kč) levnější než na jaře, kdy stál 130 000 zlotých (908 000 Kč). Opel nabízí slevy ve výši v průměru 7000 zlotých (50 000 Kč). V řádu tisíců zlotých zlevnily i téměř všechny vozy fiatu a slevy nabízí i česká Škoda Auto. Ve firmě Toyota Motor Poland zlevnily automobily o pět procent. Výprodej modelů 2008 začal také u společnosti Renault Polska.

Zlevňují i ojeté automobily. Varšavské autobazary se snaží klienty přilákat různými akcemi jako je roční pojištění zadarmo nebo snižují ceny, a to v průměru okolo pěti procent.

Podobná situace je i v českých autosalonech, kde lze letošní modely pořídit se slevou přesahující 100 000 korun. V autobazarech se ceny snížily až o 15 procent.