Řidičům začal sloužit most u Strunkovic nad Blanicí

Strunkovice nad Blanicí (Prachaticko) - Řidičům na jihu Čech slouží nový most u Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku. Je to poslední ze 34 mostů, které musel kraj opravit nebo nově postavit po povodních v roce 2002. Zatím po něm mohou jezdit jen osobní auta a autobusy.

„Most v Žíchovci je sice před dokončením, ale chybí tam krajnice. Řidiči nákladních aut tak musejí respektovat dopravní značení a jezdit dál po objížďce. Strunkovický most se otevřel dřív kvůli linkovým autobusům, které vozí děti do škol,“ řekla Věra Švehlová z odboru dopravy prachatické radnice. Zda řidiči kamionů dodržují objížďku, bude u Strunkovic kontrolovat policie. Objížďka skončí zřejmě v pátek, řekla Švehlová.

Policisté očekávají, že se někteří řidiči tranzitní dopravy na silnici II/141 vydají i přes trvající zákaz průjezdu Žíchovcem. Proto budou na místě až do pátku provoz sledovat. Ostatní motoristé mohou Žíchovec objet přes Strunkovice. „Už dnes tam jedna hlídka vyjela,“ řekl šéf prachatických dopravních policistů Martin Grožaj.

Stavbu přemostění nad Dubským potokem blokovaly až do loňska nevyjasněné majetkové vztahy. Šest let tak musela auta jezdit přes provizorní železný přechod, který po záplavách postavili vojáci na základech vodou zničeného mostu. Provizorní konstrukce však nebyla v posledních měsících v nejlepším stavu. Praskala na ní prkna a místy vylézaly hřebíky. Jezdit se tak po ní dalo jen s největší opatrností.

Stavět se začalo letos v květnu. Silnice, na níž most stojí, je přitom důležitou spojnicí Prachaticka a Strakonicka. Stavba přišla na 53 milionů korun.

Nový most se proti původnímu přesunul o několik metrů dál. Ze silnice druhé třídy tak zmizely i nebezpečné zatáčky. Nový most z pěti železobetonových nosníků bude dlouhý asi 18 metrů. Součástí celé stavby je také zhruba půl kilometru nové silnice.