Kundera chce po Respektu omluvu, jinak se bude soudit

Praha - Spisovatel Milan Kundera požaduje po týdeníku Respekt omluvu za článek o tom, že v roce 1950 údajně policii udal Miroslava Dvořáčka, který byl pak odsouzen k mnohaletému vězení. V Českém rozhlase to dnes řekl Jiří Srstka, ředitel agentury Dilia, která spisovatele zastupuje. Pokud se Respekt neomluví, bude se prý spisovatel soudit.

„Žádost jsme dostali, teď se jí zabývají naši právníci,“ potvrdil informaci šéfredaktor Respektu Martin M. Šimečka. Týdeník se podle něj k požadavku spisovatele vyjádří, protože je však směřována na majitele časopisu, není ještě zřejmé, kdy přesně to bude. Majitelem Respektu je finančník a podnikatel Zdeněk Bakala.

„Mým prostřednictvím jako statutárního orgánu agentury Dilia Milan Kundera požádal o omluvu majitele Respektu,“ řekl Srstka. Kundera podle něj požádal o omluvu konkrétním způsobem, uvedl i jakou formulací se má Respekt omluvit. „V případě, že to Respekt neudělá, bude se svých práv pochopitelně domáhat soudně,“ doplnil Srstka.

Po medializaci případu se přihlásili noví svědci

Respekt před týdnem zveřejnil článek badatele Adama Hradilka nazvaný Udání Milana Kundery. Kunderovo jméno našel Hradilek v archivech, když pátral po osudech bývalého západního agenta Miroslava Dvořáčka spojených s životním příběhem své příbuzné Ivy Militké. Soukromé bádání se později přesunulo pod Ústav pro studium totalitních režimů, kde nyní Hradilek pracuje. Poté, co našel v archivech spisovatelovo jméno, zveřejnil do té doby zjištěné věci v Respektu. V případu bude dál pátrat. Po jeho medializaci se přihlásili i noví svědci.

Zveřejnění informací ze spisu vyvolalo obrovský zájem. Někteří historikové ale způsob prezentace Hradilkových zjištění kritizovali. Vytýkali mu, že v článku nezazněl hlas Kundery i to, že jeho obvinění založil na jediném dokumentu. V úterý se kriticky k Hradilkově práci postavila i Akademie věd.

Policejní spis
Zdroj: Respekt
Autor: ČT24