Klaus přijel do České Lípy podpořit kandidáta do Senátu Skokana

Česká Lípa - Prezident Václav Klaus dnes krátce navštívil Českou Lípu, aby před druhým kolem senátních voleb podpořil kandidáta ODS a končícího libereckého hejtmana Petra Skokana. Ve městě se zastavil před cestou do Drážďan, kde se dnes zúčastní konference ministerských předsedů německých spolkových zemí a večer zahájí česko-německé dny kultury. Do poslední chvíle nebylo jasné, zda se návštěva opravdu uskuteční. Nejdříve byla nahlášena, pak sám Skokan České televizi vyvrátil, že by se měla konat.

Prezident v doprovodu Skokana prošel nejfrekventovanější českolipskou ulicí směrem k náměstí a pak zasedli ke krátkému obědu.

Návštěva prezidenta vyvolala ve městě velký rozruch, řada lidí nevěřila, že skutečně vidí hlavu státu. „To mi nikdo nebude věřit,“ poznamenala prodavačka jednoho z obchodů a rychle si Klause fotila mobilním telefonem. Prezidenta na jeho procházce zastavovali lidé a také školáci. Negativní ohlasy byly spíše výjimkou. „Takhle vypadá nadstranický prezident?“ vykřikla jedna z kolemjdoucích. Taková reakce však byla ojedinělá. V době jejich oběda několikrát náměstím projel automobil, který vyzýval lidi, aby přišli podpořit ve druhém kole Skokanova protikandidáta Karla Kapouna.

Skokan s Klausem se bavili o situaci v ODS a jejím možném řešení. „Sám bych osobně uvítal, kdyby nejen Mirek Topolánek, ale celé vedení strany složilo své funkce, přestože jejich mandát končí až na jaře příštího roku,“ řekl Skokan. Svých funkcí by se podle něho měli vzdát nejlépe ještě před prosincovým kongresem. Nebrání jim znova kandidovat, ale podle něj bude na účastnících, komu hlas dají a komu ne. Sám by nejraději na místě předsedy viděl Pavla Béma nebo některého z hejtmanů, kteří by podle něho byli zárukou, že se do politiky opět vrátí slušnost a korektnost.

Liberecký hejtman není první, koho Klaus, bývalý předseda ODS, před druhým kolem senátních voleb podpořil. Už ve středu se zúčastnil v Praze koncertu na podporu kandidátů ODS před druhým kolem senátních voleb. Do konce týdne zřejmě podpoří ještě další senátní kandidáty občanských demokratů. Na hlavu prezidenta se ale kvůli tomu snesla velká kritika ze strany sociálních demokratů.

Volby do Senátu ve volebním obvodě č. 36 - Česká Lípa

  • o postup do 2. kola se utkalo sedm kandidátů
  • Skokan získal 32,11% hlasů, protikandidát ČSSD Karel Kapoun získal 27,76 % hlasů