Koaliční jednání na jihu Moravy začne příští týden

Brno - Stranu, s níž uzavře vítězná ČSSD na jihu Moravy krajskou koalici, oznámí sociálnědemokratický lídr Michal Hašek příští týden. Zatím chce ještě pokračovat v neformálních povolebních konzultacích. Na konec týdne plánuje další schůzky s lídry všech stran zvolených do zastupitelstva, tedy s KDU-ČSL, ODS a KSČM. Ke všem třem dosud ČSSD přistupuje vyrovnaně a ani jedna ze stran není pravděpodobnějším koaličním partnerem. Teprve po společné schůzce se podle Haška rozhodne, s kým zahájí skutečné koaliční rozhovory.

Hašek, který je zároveň poslancem a vede sociálnědemokratický poslanecký klub, strávil uplynulé dva dny na zasedání sněmovny, kde poslanci projednávali návrh rozpočtu a opozice se pokusila vyslovit vládě nedůvěru. Domlouvání jihomoravské koalice se ale podle něj nezastavilo: „Byl jsem s kolegy v telefonickém kontaktu.“

Sociální demokracie vyhrála krajské volby na jihu Moravy s velkým náskokem. V zastupitelstvu získala 26 mandátů, druzí lidovci jich mají 18, třetí občanští demokraté 11 a čtvrtí komunisté deset. Koalici a většinu v zastupitelstvu získá Hašek s kteroukoli ze stran, naopak koalice bez ČSSD je téměř vyloučena.

Jihomoravský kraj
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24