Paroubek zdůraznil, že se v krajích nechystají koalice s ODS

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek na tiskové konferenci vyloučil, že by sociální demokracie chystala v krajích spolupráci s ODS. Všechny krajské organizace ho prý včera ubezpečily, že se taková koalice nerýsuje v žádném kraji. Média v posledních dnech informovala, že se spolupráce ČSSD a ODS chystá například ve Zlínském nebo Karlovarském kraji. Člen vyjednávacího týmu ČSSD na severu Moravy Lubomír Zaorálek i lídr a budoucí hejtman Vysočiny Jiří Běhounek tvrdí, že chtějí dále vyjednávat se všemi stranami. Středočeský hejtman Petr Bendl proto vyzval ČSSD, aby ke koalicím s občanskými demokraty sjednotila postoj.

Jiří Paroubek označil informace médií za spekulace a zdrůraznil, že prioritou pro sociální demokraty jsou jednání se středovými stranami, menšinová vláda ČSSD nebo levicová koalice s KSČM. Koalice s občanskými demokraty by prý nebyla možná ani v případě, že by ODS souhlasila s některými požadavky sociálních demokratů, například se zrušením poplatků v krajských nemocnicích: „Po debatě, kterou jsem měl včera s předpokládanými hejtmany, ani v jednom kraji neuvažují o koalici s ODS.“ 

Schůzky s lídry všech stran zvolených na jihu Moravy ale plánuje i poslanec ČSSD Michal Hašek. Také v Pardubickém kraji zatím sociální demokracie možnou koalici s ODS jednoznačně neodmítla. Vyjednávač za ČSSD Radko Martínek chápe dnešní výrok předsedy strany pouze jako doporučení. Na Karlovarsku bude jasno až příští týden, kdy se sejde krajský výkonný výbor ČSSD.

Petr Bendl:

„Jiří Paroubek vyloučil spolupráci s ODS, což v případě Středočechů znamená, že jsou určitě už domluveni s komunisty.“ 

Dnes se také měli sejít lídři dvou nejsilnějších stran ve Středočeském kraji David Rath a Petr Bendl, aby jednali o povolební spolupráci. Krátce po projevu Jiřího Paroubka ale Bendl schůzku zrušil. České televizi pak řekl, že jsou zřejmě sociální demokraté domluveni na koalicích s KSČM, protože v kraji nemůže mimo koalice s ODS vzniknout jiná: „Byli jsme vyzváni sociální demokracií k jednání, ale mezitím šéf ČSSD Jiří Paroubek vyloučil spolupráci s ODS v celé České republice. Ještě včera David Rath domluvu s komunisty popíral. Odmítáme dělat divadlo pro novináře i pro lidi.“ Vyzval proto ČSSD, aby sjednotila svůj postoj ke koalicím s občanskými demokraty.

Koalice ČSSD a KSČM se rýsuje v Ústeckém kraji 

ČSSD jedná nejen na krajské, ale i na centrální úrovni. Šéf sociálních demokratů se už setkal s předsedy KDU-ČSL a KSČM. Paroubek nevyloučil, že někde může vzniknout i zcela levicová koalice s komunisty. Blízko k ní mají v Ústeckém kraji, kde se ČSSD shodla s KSČM na většině programu a jednání s ODS má v plánu až přístí týden. „Panuje velká programová shoda. Myslím, že o tom, aby byla úplná, budeme ještě se zástupci KSČM jednat,“ potvrdil předseda ústecké ČSSD Petr Benda. Podle poslance KSČM Jiřího Dolejše budou koalice definitivně uzavírány až po druhém kole senátních voleb.